more_horiz

Cywiński o aferze korupcyjnej: UE stała się przytuliskiem dla postaci o wątpliwej proweniencji

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2022 18:00
- Unia Europejska stała się przytuliskiem dla wielu postaci o zdecydowanie negatywnej i co najmniej wątpliwej proweniencji. Pani Eva Kaili jest tego krystalicznym przykładem - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 publicysta Piotr Cywiński z portalu wpolityce.pl, odnosząc się do afery korupcyjnej w PE.
Piotr Cywiński: UE stała się przytuliskiem dla postaci o wątpliwej proweniencji
Piotr Cywiński: UE stała się przytuliskiem dla postaci o wątpliwej proweniencjiFoto: Hadrian/Shutterstock

W poniedziałek Parlament Europejski odwołał Evę Kaili ze stanowiska wiceprzewodniczącej tej instytucji. Chodzi o lobbing na rzecz Kataru, za który miała otrzymać pieniądze. Polityk jest jedną czterech osób aresztowanych w ramach głośnego śledztwa belgijskiej policji.

- Myślę, że możemy zacząć od ogólnej kontraktacji, że Unia Europejska stała się przytuliskiem dla wielu postaci o zdecydowanie negatywnej i co najmniej wątpliwej proweniencji. Pani Eva Kaili jest tego krystalicznym przykładem - skomentował publicysta Piotr Cywiński.

Jak dodał, to, czy grecka polityk rzeczywiście przyjęła kilkaset tysięcy euro w gotówce oraz za co, zostanie wykazane przez śledztwo. Gość audycji przypomniał też, że byłej wiceprzewodniczącej PE postawiono także inne zarzuty - między innymi uczestniczenia w głosowaniach różnych komisji, mimo braku prawa wynikającego z nieprzynależności do tych organów.

Afera korupcyjna w PE

- Tymczasem mamy lament, że ten skandal korupcyjny kładzie się cieniem na unijne instytucje. Powiedziałbym, że bardzo długi jest ten cień i sięga on jeszcze lat 90. ubiegłego wieku. Dotyczy on nie tylko przekupstwa - było także mnóstwo skandali etycznych, moralnych i obyczajowych z udziałem unijnych urzędników - podkreślił publicysta.

Gość audycji przypomniał także inne przykłady nadużyć w europejskich instytucjach. Jak dodał, "Unia Europejska bardzo dba o to, by one poszły w zapomnienie". - W 1997 roku, czyli w czasie, gdy Polska dopiero śniła o przyjęciu do Wspólnoty, bardzo głośny był skandal związany z szaleństwem krów. No i raport specjalnej komisji dochodzeniowej wykazał wtedy, że unijni urzędnicy z najwyższych pięter bardzo o to zadbali, aby nie dopuść do załamania się rynku mięsnego i celowo bagatelizowali zagrożenia dla ludzkiego zdrowia, wynikające ze spożywania zarażonej wołowiny - powiedział.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
11:30 PR24_mp3 2022_12_14-16-48-21.mp3 Piotr Cywiński o aferze korupcyjnej w Parlamencie Europejskim ("Świata pogląd"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Piotr Cywiński (wpolityce.pl)

Data emisji: 14.12.2022 r.

Godzina: 16.48

ng//PR24

Zobacz także

Zobacz także