"Polki". Sylwetka Hanki Ordonówny
Tematem audycji była postać Hanki Ordonówny. Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta opowiadały o najsłynniejszej polskiej przedwojennej artystce kabaretowej.
2020-03-07, 08:36
Posłuchaj
Mimo tego, że Hanki Ordonówny od dawna nie ma wśród żyjących, pozostaje ona legendą i symbolem polskiego kabaretu i sceny muzycznej. Od jej debiutu w "Qui Pro Quo" wzbudziła zachwyt i uwielbienie wśród bywalców tego kabaretu. Jej pseudonim artystyczny nawiązuje do Ordona spoczywającego na cmentarzu w Lwowie, ponieważ była wierną córką polskiego narodu z życiorysem, którym można by obdarzyć kilka osób - tłumaczyły.
Powiązany Artykuł
Hanka Ordonówna - jej życiorys i piosenki
Był to czas, kiedy lubiono się bawić. Hanka Ordonówna znakomicie się w tym stylu życia sprawdziła. Publiczność pokochała ją całym sercem. Drugorzędny był jej głos, a także jej pochodzenie.
"Tworzyła niepowtarzalny klimat"
Nie miała wybitnego głosu. Opanowała rejestry wysokie i niskie, ale do mistrzostwa opanowała też przechodzenie między tymi tonami i to stał się jej atut. Kiedy wychodziła na scenę w kreacji z piór i śpiewała swoje piosenki, tworzyła niepowtarzalny klimat. Możemy dzisiaj cieszyć się nagraniami jej piosenek i możemy sami ocenić jej fenomen. W przedwojennych kabaretach autorami piosenek byli poeci tacy jak Julian Tuwim czy Marian Hemar. Ordonówna miała szczęście, że pisali dla niej tacy ludzi i tak wysoko wywindowano wówczas kabaret.
REKLAMA
<<CZYTAJ TAKŻE>> Historia i tajemnica Hanki Ordonówny
W czasie II wojny światowej Ordonówna trafiła do więzienia. Najprawdopodobniej doniósł na nią aktor Igo Sym, z którym grała w filmie "Szpieg w Masce". Jej spełnione małżeństwo mieszało się z dramatycznymi przeżyciami. Trafiła do obozu w ZSRR, ale udało się jej opuścić Związek Radziecki. Ordonówna pozostała jednak niezłomną, dzielną polską kobietą. Umiała się bawić, ale umiała też ciężko pracować.
Miała niebywale rozwinięty zmysł kontaktu z publicznością, dlatego chciała z nią jak najczęściej przebywać. Starała rozsiewać wokół siebie radość. Na jej grobie w Libanie napisano: "Tyś jest ucieczką moją od uciśnienia". Tak traktowała swój artyzm i chciała to samo robić dla ludzi. Emanowała radością życia nie tylko jako piosenkarka, ale również jako kobieta.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
* * *
Audycja: "Polki"
Prowadzą: Maryna Miklaszewska, Magdalena Merta
Data emisji: 07.03.2020
Godzina emisji: 08.06
PR24/pkr
REKLAMA