"Polki". Historia życia Olgi Boznańskiej

2020-03-14, 08:36

"Polki". Historia życia Olgi Boznańskiej
Olga Boznańska, Dziewczynka z chryzantemami, 1894 r.Foto: Wikipedia Commons/Domena Publiczna

- Obraz Dziewczynka z chryzantemami, to ikona sztuki polskiej. Gdy myśli się o Oldze Boznańskiej, to ten obraz pojawia się przed oczami. Z jednej strony obraz dziecka, a z drugiej strony, zapowiedź śmierci - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Piotr Bernatowicz, krytyk sztuki, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Posłuchaj

Piotr Bernatowicz: Obraz "Dziewczynka z chryzantemami" Olgi Boznańskiej, to ikona polskiej sztuki. (Polki/ PR24)
+
Dodaj do playlisty

W roku 2020 przypada 155. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci Olgi Boznańskiej. Prowadzące audycję w PR24 Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta mówiły o swoim postrzeganiu malarstwa Olgi Boznańskiej i jego ponadczasowym znaczeniu.

"W twórczości Olgi Boznańskiej doszukiwano się wpływów impresjonizmu"

Autorki nie kryły swojego uznania i zachwytu sztuką być może "najwybitniejszej polskiej malarki", jak nazwały Olgę Boznańską. Gościem audycji był krytyk sztuki dr Piotr Bernatowicz, który przybliżył słuchaczom PR24 walory malarstwa Olgi Boznańskiej.

- Obraz Dziewczynka z chryzantemami, to ikona sztuki polskiej. Gdy myśli się o Oldze Boznańskiej, to ten obraz pojawia się przed oczami. Może dlatego, że robi takie wrażenie. To niezwykły portret. Z jednej strony obraz dziecka, a z drugiej strony, zapowiedź śmierci. To zapowiedź czegoś nierzeczywistego, czegoś wiecznego - powiedział w PR24 Piotr Bernatowicz. - Obraz działa w sposób wyjątkowy i oryginalny. To coś, co przekracza temat portretowanego dziecka(...) O portretach Olgi Boznańskiej mówi się, że są takie rozmyte, że ta portretowana osoba znajduje się w innym porządku - dodał.

W audycji także o tym, w jaki sposób malarstwo Olgi Boznańskiej wchodzi w dialog z publicznością oraz w jakim momencie historii Polski powstawało. Prowadzące audycje przypominały, że na przełomie wieków IX i XX choć nie było państwa polskiego, istniał za to polski naród i polska sztuka, m.in. z wybitnymi przedstawicielami literatury.

Olga Boznańska zmarła w roku 1940 roku. Jak na artystkę z przełomu XIX i XX stulecia, jak na kobietę-malarkę, odniosła ogromny sukces. Dla sztuki poświęciła życie prywatne. Jej talent fascynował i nadal fascynuje, a czego liczne tego świadectwa można znaleźć w tekstach krytyków, listach, wspomnieniach.

W twórczości Olgi Boznańskiej doszukiwano się wpływów impresjonizmu, jeździła do Paryża. Artystka podkreślała znaczenie niemieckich profesorów, niemieckich malarzy realistów(...) Nie mówiła o dziedzictwie akademickim. Olga Boznańska była zafascynowana warsztatem wielkich mistrzów, studiowała swoich wielkich poprzedników. Ważnym elementem, który dzisiaj jest źródłem informacji o artystce są listy. Bohaterka audycji korespondowała praktycznie całe życie.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Polki"

Gość: Piotr Bernatowicz, krytyk sztuki, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie

Prowadzą: Maryna MiklaszewskaMagdalena Merta
Data emisji: 14.03.2020
Godzina emisji: 08.06

PR24/tb

Polecane

Wróć do strony głównej