Dała impuls do powstania "Żegoty". Opowieść o Zofii Kossak-Szczuckiej

Powieściopisarka, publicystka, współzałożycielka dwóch tajnych organizacji w okupowanej Polsce: Frontu Odrodzenia Polski oraz Rady Pomocy Żydom "Żegota". - Rada miała przełomowe znaczenie dla działalności Zofii Kossak-Szczuckiej, ale też dla całej konspiracji polskiej i losu Żydów - mówiła w Polskim Radiu 24 Maryna Miklaszewska. 

2021-04-17, 09:03

Dała impuls do powstania "Żegoty". Opowieść o Zofii Kossak-Szczuckiej
Nazwa "Żegota" została wymyślona przez Zofię Kossak-Szczucką (na zdjęciu) i pochodzi od imienia Konrada Żegoty, jednego z konspiratorów w III części "Dziadów". Foto: NAC

Posłuchaj

Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta o Zofii Kossak-Szczuckiej (Polki)
+
Dodaj do playlisty

Mówiąc o "Żegocie" zwykle wspomina się o Irenie Sendlerowej, Władysławie Bartoszewskim, a zapomina o osobie, która dała temu przedsięwzięciu pierwszy impuls – Zofii Kossak.

Powiązany Artykuł

grób ulmów mid-21324087 1200.jpg
"Ich historie rzadko kończyły się dobrze". Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

11 sierpnia 1942 roku – w kilka tygodni po rozpoczęciu likwidacyjnej Akcji Reinhardt w getcie warszawskim, skąd Niemcy wywozili ludność żydowską do obozu zagłady w Treblince – opublikowała swój "Protest!", wydany konspiracyjnie w Warszawie. "Protest!" określał stanowiska polskich katolików wobec zagłady Żydów, dokonywanej przez władze niemieckie na terytorium okupowanego kraju. Apel, skierowany do polskich katolików, powoływał się na zasady wiary i uniwersalne wartości moralne chrześcijaństwa – odnosił się do miłości bliźniego, niezależnie od wyznawanego przezeń światopoglądu czy religii. Dokument piętnował milczenie światowej opinii publicznej wobec odbywającego się właśnie holokaustu Żydów: "Nie zabierają głosu Anglia ani Ameryka, milczy nawet wpływowe międzynarodowe żydostwo, tak dawniej wyczulone na każdą krzywdę swoich. Milczą i Polacy. […] Ginący żydzi otoczeni są przez samych umywających ręce Piłatów. […] Kto milczy w obliczu mordu – staje się wspólnikiem mordercy. Kto nie potępia – ten przyzwala".

- Faktem jest, że nikt wówczas nie wypowiedział tak niebywałych, szczerych, twardych i prawdziwych zdań. Pewnie dlatego posiadają one przejrzystość diamentu. Te słowa miały wstrząsnąć i wstrząsnęły. Nawet warszawscy Żydzi nie mieli poczucia zafałszowania i nieszczerości w tym tekście - powiedziała Maryna Miklaszewska.

REKLAMA

Rady Pomocy Żydom "Żegota" była jedyną państwową instytucją (zorganizowaną przez Polskie Państwo Podziemne), która pomagała Żydom w okupowanej Europie. Zapewniała schronienie i środki do życia ukrywającym się Żydom. - Zofia Kossak-Szczucka szczególnie wykazywała energię i pomysłowość w organizowaniu pomocy. Ukrywała Żydów w swoim mieszkaniu, wyszukiwała im bezpiecznego schronienia, pomagała w przerzutach do klasztorów. Jednak za życia nie otrzymała tytułu Sprawiedliwej wśród Narodów Świata - podkreśliła Miklaszewska.

Posłuchaj

Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta o Zofii Kossak-Szczuckiej (Polki) 20:14
+
Dodaj do playlisty

 

Zofia Kossak-Szczucka zmarła 9 kwietnia 1968 roku w Bielsku-Białej.

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Polki"

Prowadzący: Maryna MiklaszewskaMagdalena Merta

Data emisji: 17.04.2021

REKLAMA

Godzina emisji: 8.12

PR24/tj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej