Prof. Kucharczyk: Niezłomni byli żołnierzami ostatniego zrywu narodowego
- Patrząc okiem historyka, Żołnierze Wyklęci, są ostatnimi żołnierzami polskiego powstania. Powstania zapomnianego, bo jeżeli spytać by dzisiaj "zwykłego" Polaka o ostatnie powstanie narodowe, to powiedziałby o Powstaniu Warszawskim - powiedział o walce i znaczeniu Żołnierzy Niezłomnych w historii Polski prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk.
2021-03-07, 17:04
1 marca obchodzony był Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Wspominaliśmy w nim tych, którzy nie złożyli broni po tym jak Polskę zaczęły okupować władze sowieckie. Przez komunistyczną propagandę nazywani byli bandami grasującymi po lasach. W rzeczywistości do końca stawiali opór okupantowi. Najczęściej kończyło się to dla nich torturami, morderstwem i bezimienną mogiłą.
Powiązany Artykuł
![Pilecki.jpg](http://static.prsa.pl/images/86b31f1c-aaa2-4531-ae0a-b13da962390d.jpg)
"Nie tylko walka z bronią w ręku, spektrum postaw było szerokie". Prof. Panfil o Żołnierzach Wyklętych
"Wzór trwania"
Gość Polskiego Radia 24 jednoznacznie określił Żołnierzy Wyklętych jako wzór postępowania. - Z pewnością Żołnierze Niezłomni są wzorem trwania. Są to tragiczni bohaterowi. W świecie, w którym wydawałoby się że nie ma dobrych wyjść, wybrali drogę pro publico, tzn. konsekwentnie i do końca wierni swojej przysiędze i Rzeczpospolitej - powiedział prof. Kucharczyk.
- Patrząc okiem historyka, Żołnierze Wyklęci, są ostatnimi żołnierzami polskiego powstania. Powstania zapomnianego, bo jeżeli spytać by dzisiaj "zwykłego" Polaka o ostatnie powstanie narodowe, to powiedziałby o Powstaniu Warszawskim. Trzeba przypomnieć, że Niezłomni byli żołnierzami ostatniego zrywu narodowego, które było powstaniem antykomunistycznym - podkreślił.
- "Polska musi pokazywać, że pamięta o Żołnierzach Wyklętych". Prezydent odznaczył weteranów
- "Za pragnienie wolnej Polski zapłacili bardzo wysoką cenę". Prezydent o Żołnierzach Wyklętych
Historyk zaznaczył także, że postawa Żołnierzy Niezłomnych była zadośćuczynieniem zasadom etycznym. - Ci żołnierze z jednej strony żyli prawem wilka, a z drugiej dochowali swojej wierności do końca. Jest to symbol tego, że należy zachowywać się jak trzeba, nawet w ekstremalnej sytuacji. Zarówno w sensie etyki indywidualnej jak i społecznej. Ten patriotyzm był przede wszystkim zorientowany na obronę najwyższych wartości Rzeczpospolitej - powiedział.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy
Posłuchaj
***
Audycja: "Pro publico"
Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Gość: prof. Grzegorz Kucharczyk (historyk, PAN)
REKLAMA
Data emisji: 07.03.2021
Godz. emisji: 16.35
dz
Polecane
REKLAMA