"Udało nam się stworzyć wielkie państwo w Europie i osiągnąć rangę mocarstwa". Historyk o znaczeniu bitwy pod Grunwaldem
- Słusznie szczycimy się osiągnieciami króla Kazimierza Wielkiego jako fundatora państwa polskiego. To państwo miało jednak bardzo skromne rozmiary terytorialne i na pewno nie było mocarstwem. Polska jagiellońska była mocarstwem, dziedzictwo jagiellońskie ma swoje podstawy w zwycięstwie pod Grunwaldem - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Marek Kornat.
2023-07-16, 17:55
Na Polach Grunwaldu odbyła się w sobotę inscenizacja bitwy z 1410 roku. Widowiskowej rekonstrukcji przyglądało się ok. 25 tys. widzów z Polski i świata. Do bitwy doszło 15 lipca 1410 roku. Krzyżacy zgromadzili około 15-20 tys. wojska, a król Władysław Jagiełło dysponował około 30 tys. rycerzy i wojowników.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że bitwa pod Grunwaldem jest pozytywnym mitem w polskiej świadomości historycznej. - Nie powinniśmy przekładać realiów średniowiecza na współczesne czasy, ale przeszłość zawsze dostarcza określonej lekcji i jest nią też Grunwald. W następstwie tamtych wydarzeń udało nam się stworzyć wielkie państwo w Europie i osiągnąć mocarstwową rangę. Nie byłoby tego bez zwycięstwa pod Grunwaldem, które zostało dopełnione wojną trzynastoletnią. Polska zostałaby zdegradowana do roli państewka, które nie odgrywałoby większej roli w historii. Państwo jagiellońskie, u którego podstaw tkwi Grunwald, jest wielkim dziedzictwem naszej przeszłości. Monarchia jagiellońska i polityka jagiellońska stanowiły niejako pięć minut w naszych dziejach, gdy Polska wybiła się do pierwszoplanowej rangi w Europie - powiedział prof. Marek Kornat.
- Słusznie szczycimy się osiągnieciami króla Kazimierza Wielkiego jako fundatora państwa polskiego. To państwo miało jednak bardzo skromne rozmiary terytorialne i na pewno nie było mocarstwem. Polska jagiellońska była mocarstwem, dziedzictwo jagiellońskie ma swoje podstawy w zwycięstwie pod Grunwaldem - dodał.
REKLAMA
Posłuchaj
Bitwa pod Grunwaldem była skutkiem wieloletniego konfliktu Polaków i Litwinów z Zakonem Krzyżackim i kulminacją działań wojennych rozpoczętych rok wcześniej. Krzyżacy chcieli rozbić przymierze polsko-litewskie i utrzymać Ziemię Dobrzyńską i Żmudź, by w końcu utworzyć w Europie wschodniej potężne państwo. Polacy i Litwini pragnęli pokonać Zakon Krzyżacki i odzyskać utracone tereny. Bitwę wygrały wojska polsko-litewskie, które rozgromiły siły krzyżackie, co przyczyniło się do wzmocnienia znaczenia państwa polskiego i Władysława Jagiełły w Europie.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Pro publico
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Gość: prof. Marek Kornat (historyk)
Data emisji: 16.07.2023
Godzina emisji: 16.35
REKLAMA
PR24
Polecane
REKLAMA