more_horiz

"Tusk będzie popierał stanowisko Niemiec". Waldemar Andzel o przymusowej relokacji migrantów

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2023 13:12
- Zamiary PO są takie, by była przymusowa relokacja była i będą to popierali na forum europejskim, razem z PSL i Europejską Partią Ludową - mówił w Polskim Radiu 24 Waldemar Andzel (Prawo i Sprawiedliwość).
PO i opozycja głosowały przeciwko budowie zapory na granicy z Białorusią
PO i opozycja głosowały przeciwko budowie zapory na granicy z Białorusią Foto: Fotophoto/Shutterstock.com

Beata Szydło podczas konferencji prasowej w Krakowie mówiła, że Donald Tusk w 2015 roku, kiedy był szefem Rady Europejskiej, "patronował i tę politykę na poziomie Unii Europejskiej firmował i ją prowadził, realizował polecenia Berlina, realizował polecenia Angeli Merkel".

"Referendum to jasny sygnał"

Waldemar Andzel odniósł się do stanowiska PO w sprawie migracji. - Prawo i Sprawiedliwość jest przeciwne przymusowej relokacji, zapowiedział to już premier Mateusz Morawiecki, to wszystko zostanie wzmocnione 15 października, kiedy, mam nadzieję, Polacy powiedzą "nie" przymusowej relokacji migrantów w Polsce. Jeśli referendum będzie skuteczne, będzie to wiążące. Dziś 95 proc. Polaków jest przeciwko relokacji, to jasny sygnał, jeszcze nie było tak aż tak ogólnej zgody w tej sprawie, przeciwko temu, co forsują pan Tusk, jego koledzy europosłowie z PO i PSL czy Europejska Partia Ludowa - zaznaczył gość audycji.

Zobacz również na tvp.info: "Co jeszcze ludzie Tuska ukrywają przed Polakami?". Ostre komentarze po spocie PiS

"Tusk wysłannikiem Niemiec"

- Teraz pan Tusk kłamie, jak w wielu innych kwestiach, ale jest jasne, że będzie popierał stanowisko Niemiec w tej sprawie, tak naprawdę jest wysłannikiem Niemiec – podkreślał poseł.

Posłuchaj
19:53 [PR24]PR24 (mp3) 30 wrzesień 2023 11_06_36.mp3 Waldemar Andzel o przymusowej relokacji migrantów (Polskie Radio 24 / Sztuka słuchania)

Zobacz również na Niezalezna.pl: "Partia Tuska i PSL przyspieszają z paktem migracyjnym". PiS ostrzega: grozi nam przymusowa relokacja!

Pakt migracyjny określa warunki wdrożenia procedur nadzwyczajnych i liczby migrantów do przyjęcia przez państwa członkowskie oraz opłat za każdą osobę w przypadku odmowy. Ostatni element paktu migracyjnego dotyczący sytuacji kryzysowych miały być uzgodniony przez kraje członkowskie przed wakacjami, ale nie było większości. Do Polski i Węgier - czyli zdecydowanych przeciwników paktu - dołączyły wtedy Austria, Czechy, Holandia, Niemcy i Słowacja. Teraz największy kraj z tej grupy, czyli Niemcy, zdecydował się zaakceptować przepisy, co rozbiło mniejszość blokującą.

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: "Pro Publico"

Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Waldemar Andzel

Data emisji: 30.09.2023

Godzina emisji: 11.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także