more_horiz

Dr Łukasz Kucharczyk: science fiction i fantasy to dwie drogi, by mówić o współczesnym świecie

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2022 21:55
- O ile Ursula K. Le Guin pisała, że w fantastyce czas jest metaforą, to wg Macieja Parowskiego w fantastyce metaforą jest wszystko. Fantastyka jest dla mnie "językiem pierwszym", przez który można przekazać wiele refleksji i prawd o świecie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Kucharczyk z Katedry Literatury UKSW, autor książki "Granty i Smoki".
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Łukasz Kucharczyk jest autorem zbioru opowiadań fantasy "Granty i smoki", którego tytuł nawiązuje do kultowej gry fabularnej "Dungeons & Dragons" ("Lochy i smoki"). Zbiór przygód Cilgerana, głównego bohatera opowiadań, to satyra na środowisko akademickie, będąca trawestacją znanych legend, podań i baśni.

Gość audycji zaznaczył, że science fiction i fantasy to dwie drogi, by mówić o współczesnym świecie. - Robi to nawet "Wiedźmin", z jednej strony to sfingowane średniowiecze, z drugiej zaś np. badania genetyczne, jest to trochę metafora naszej rzeczywistości - zauważył.

- Satyra u mnie nie jest gombrowiczowska, rozsadzająca rzeczywistość od środka, ale jest ciepła i wynika z ogromnej sympatii dla instytucji, w której pracuje (…) Jest tu jednak przerost formy nad treścią, specyficzny rodzaj gry, w której dopasowanie się do odpowiedniego wzoru formularza jest ważniejsze niż treść ten formularz wypełniająca. To w ogóle bolączka naszej współczesności, ta parametryzacja, swego rodzaju machina czy np. legendarne korporacyjne podsumowania, które przerastają rzeczywistą treść pracy - mówił dr Łukasz Kucharczyk.

Posłuchaj
22:14 PR24_mp3 2022_06_11-20-35-31.mp3 Dr Łukasz Kucharczyk o literaturze fantasy (Polskie Radio 24 / Ideo-pop)

Zobacz także:

Głównym bohaterem opowiadań "Granty i smoki" jest Cilgeran - doktorant metodologii nauk barbarzyńskich na Uniwersytecie Wielkobohaterowskim imienia Kelta Niezwyciężonego, przygotowujący rozprawę na Wydziale Nauk Barbarzyńskich w Katedrze Literatury Hybryjskiej. Podczas swoich przygód młody teoretyk bohaterstwa będzie musiał się zmierzyć z takimi wyzwaniami, jak walka o zaświadczenie do stypendium doktoranckiego, organizacja konferencji naukowej czy nocleg w akademiku.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Ideo-pop

Prowadzący: Krzysztof Wołodźko

Gość: dr Łukasz Kucharczyk

Data emisji: 11.06.2022

Godzina emisji: 20.33

Zobacz także

Zobacz także