more_horiz

Koniec serialu "Świat według Kiepskich". Oszczepalski: celnie opisywał polską rzeczywistość społeczno-polityczną

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2022 21:55
- Serial powstał jako odpowiednik amerykańskiego "Świata według Bundych", oba seriale pokazywały perypetie spauperyzowanej rodziny z klasy pracującej. Jednak polska wersja miała mnóstwo odniesień, zrozumiałych tylko dla polskiego widza, bliskich realiom Polski po 1989 r. - mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Oszczepalski, publicysta autor tekstów o tematyce społecznej i gospodarczej. (Polskie Radio 24 / Ideo-pop)
Serial Kiepscy zadebiutował w marcu 1999 r.
Serial "Kiepscy" zadebiutował w marcu 1999 r.Foto: fb.com/kiepscy

Polsat ogłosił, że kończy emisję "Świata według Kiepskich" serialu, który o polskich przemianach opowiadał w nieoczywisty sposób. Serial zadebiutował w marcu 1999 r. dotychczas zrealizowano 34 sezony serialu, 588 odcinków.

Bartosz Oszczepalski komentował tę decyzję. - Ze smutkiem przyjąłem informację o zakończeniu produkcji serialu, nawet jeśli podyktowane było zrozumiałymi przesłankami, śmiercią dwóch aktorów wcielających się w wiodące postaci. Lubię ten serial, choć jego fabuła ulokowana była blisko przyziemnych spraw, nie brakowało tam wielu elementach fantastycznych - stwierdził.

- Nie ma co ukrywać, że klasa ludowa jest na ogół w pop-kulturze i mediach przedstawiana w sposób skrajnie negatywny, uwłaczający, jako matecznik roszczeniowości, nieudacznictwa, postaw ksenofobicznych i zacofanych (…) Rzadko przedstawia się ich jako ludzi, którzy robią coś konstruktywnego, pozostając w swojej klasie społecznej - zaznaczył gość audycji, który dodał, że serial "Kiepscy" był nie tylko dobrym rozrywkowym serialem, ale też o wiele celniej niż wiele tzw. poważnych produkcji opisywał polską rzeczywistość społeczno-polityczną.

Posłuchaj
25:00 PR24_mp3 2022_07_02-20-32-41.mp3 Bartosz Oszczepalski: klasa ludowa jest na ogół w pop-kulturze i mediach przedstawiana w sposób skrajnie negatywny, uwłaczający (Polskie Radio 24 / Ideo-pop)

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Ideo-pop

Prowadzący: Krzysztof Wołodźko

Gość: Bartosz Oszczepalski

Data emisji: 02.07.2022

Godzina emisji: 20.33

Zobacz także

Zobacz także