Zbrodnia katyńska. "Na narodzie polskim dopuszczono się ludobójstwa"
- Takie samo ludobójstwo dopełnia się dziś na Ukrainie, gdy rosyjscy bandyci mordują bezbronnych Ukraińców - mówił w Polskim Radiu 24 zastępca dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacek Pawłowicz. 13 kwietnia obchodziliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, w którym oddajemy hołd polskim jeńcom wojennym i więźniom zgładzonym przez Sowietów wiosną 1940 roku.
2023-04-15, 20:53
Strzałem w tył głowy zabito blisko 22 tys. Polaków, wziętych do niewoli po agresji Związku Sowieckiego na Polskę, 17 września 1939 roku. Egzekucje trwały sześć tygodni, od kwietnia do maja 1940 roku. Sowieci zamordowali 14 tys. 700 jeńców z obozów specjalnych NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Grzebano ich w zbiorowych mogiłach w Katyniu, Miednoje oraz Charkowie. - Takie samo ludobójstwo dopełnia się dziś na Ukrainie, gdy rosyjscy bandyci mordują bezbronnych Ukraińców - mówił Jacek Pawłowicz.
Pozostałe 7305 osób, w tym 3435 z tzw. Ukraińskiej Listy Katyńskiej i 3870 z tzw. Białoruskiej Listy Katyńskiej, byli to w większości cywile. - Domagamy się reparacji od Niemców, domagajmy się też od Rosjan. Tych spraw nie można rozdzielać. Jeden bandyta zaatakował nas 1 września, a drugi 17 września. Obaj wymordowali elitę polskiego narodu. Mówimy o 22 tys. ofiarach w Katyniu, ale nie zapominajmy o rodzinach, dzieciach i kobietach. Sowiecka hołota wrzuciła je do bydlęcych wagonów i wywiozła na wschód, na koniec pozostawiając na stepie. Tam mieli żyć. Niektórzy przeżyli, pokazały to obozy Armii Polskiej organizowanej przez gen. Władysława Andersa w ZSRR. Na zdjęciach widać wychudzonych polskich oficerów i zagłodzone dzieci. Identyczne zdjęcia pochodzą z Auschwitz. To się niczym nie różniło, to był ten sam bandycki system, sowiecki lub nazistowski. Mówmy o ludobójstwie, ponieważ dopuszczono się go na narodzie polskim - podkreślił zastępca dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Posłuchaj
REKLAMA
Wśród rozstrzelanych byli oficerowie Wojska Polskiego - wybitni dowódcy i stratedzy, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, pisarze, lekarze, nauczyciele i prawnicy. Stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.
Więcej w nagraniu. Gościem był również dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Dziedzictwo współczesności"
REKLAMA
Prowadzący: Magdalena Drohomirecka
Goście: Adam Siwek (dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN), Jacek Pawłowicz (zastępca dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL)
Data emisji: 15.04.2023
Godzina: 19.06
REKLAMA
PR24/jt
Polecane
REKLAMA