more_horiz

Hlebowicz: kiedy kard. Wojtyła wiedział o przestępstwach seksualnych, podejmował zdecydowane działania

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2023 20:05
- Z dokumentów, które znamy, nie wynika, że kardynał Karol Wojtyła coś wiedział i zataił to. Jeśli wiedział, to podejmował zdecydowane kroki, jak na przykład w przypadku księdza Loranca - podkreślił w Polskim Radiu 24 Adam Hlebowicz, dyrektor biura edukacji narodowej IPN. Gościem audycji był także prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk z PAN. 
Kardynał Karol Wojtyła
Kardynał Karol Wojtyła Foto: NAC

Od tygodnia trwają medialne debaty i dyskusje wywołane przez reportaż "Franciszkańska 3" i zawarte w nim tezy. W materiale dotyczącym działań trzech duchownych, obejmującym wydarzenia z lat 60. i 70., kard. Karol Wojtyła przedstawiony został jako celowo ukrywający sprawy przestępstw seksualnych popełnionych przez duchownych.

Zdaniem wielu ekspertów, w tym historyków, autorzy reportażu w nieprawidłowy sposób posługują się materiałami źródłowymi. 

"Do teczek esbeckich trzeba mieć dużą wiedzę"

- Najpierw trzeba poznać materię pracy Urzędu Bezpieczeństwa potem Służby Bezpieczeństwa - jak funkcjonował ten specyficzny organ władzy. Chciałem podkreślić jedną rzecz, bo pojawiają się komentarze polityków, że były to fałszywki UB czy SB. Owszem, są tam również dokumenty sfałszowane, na przykład fałszywka w sprawie księdza Loranca z 1974 roku. Natomiast, generalnie rzecz biorąc, są to wszystko dokumenty. Jako dokumenty są one prawdziwe. Natomiast czy tam jest prawda, czy UB i SB fałszowały rzeczywistość, to zupełnie inna rzecz - podkreślił Adam Hlebowicz.

Jak zaznaczył, "zanim się siądzie do teczek esbeckich, trzeba mieć dużą wiedzę". - Księża patrioci to ci, którzy po 1945 roku poszli na współpracę z reżimem komunistycznym przeciwko swojemu Kościołowi, przeciwko swoim biskupom, a taki jest przypadek księdza Boczka, który atakuje kardynała Sapiechę - powiedział gość PR24.

- Z tego, co wiemy, źródeł księży patriotów, nawet ówczesne UB nie traktowało jako poważne - dodał.

Stwierdził również, że "z dokumentów, które my znamy, które są w zasobie Instytutu Pamięci Narodowej, z żadnego z nich nie wynika, że kardynał Karol Wojtyła coś wiedział i zataił to". - Jeśli wiedział, to podejmował zdecydowane kroki, jak na przykład w przypadku księdza Loranca - podkreślił Adam Hlebowicz.

Prof. Grzegorz Kucharczyk zaznaczył, że "abecadłem warsztatu pracy historyka jest zewnętrzna i wewnętrzna krytyka źródeł".

- Najpierw trzeba orzec czy dany dokument jest autentyczny - w sensie takim, że jest rzeczywiście wytworzony przez bezpiekę. To jest tak zwana krytyka zewnętrzna. Krytyka wewnętrzna polega na zbadaniu tego czy to, co wytworzyło UB czy SB, jest zgodne z prawdą. Tego abecadła nie ma w tych publikacjach. Jest to natomiast pisane pod tezę. Jest to amatorszczyzna, która ma na celu oddziaływanie propagandowe. W tym sensie jest to zręcznie zrobiony montaż - powiedział profesor. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:15 PR24 2023_03_18-19-06-12.mp3 Adam Hlebowicz i prof. Grzegorz Kucharczyk o atakach na Jana Pawła II (Dziedzictwo współczesności) 

***

Audycja: "Dziedzictwo współczesności" 

Prowadziła: Magdalena Drohomirecka

Goście: Adam Hlebowicz (dyrektor biura edukacji narodowej IPN), prof. Grzegorz Kucharczyk (historyk, PAN)

Data emisji: 18.03.2023

Godzina: 19.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także