Druga pielgrzymka Jana Pawła II do Polski miała miejsce w czerwcu 1983 roku. Gość PR24 mówił o jej kontekście społeczno-politycznym.
- Komuniści z jednej strony, jak sami mówili, dążyli do tak zwanej normalizacji. Uważano, że wyrażenie zgody na pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski będzie czytelnym znakiem intencji władz: że idą w stronę normalizacji, tak zwanego porozumienia ze społeczeństwem - podkreślił prof. Grzegorz Kucharczyk.
- Ale z drugiej strony pamiętajmy jednak, że reżim komunistyczny starał się dbać także o swoje własne zaplecze polityczne. Dlatego stan wojenny ciągle obowiązywał. A tuż przed pielgrzymką mieliśmy do czynienia z pokazową lekcją twardej, okrutnej postawy reżimu. Zabójstwo warszawskiego maturzysty Grzegorza Przemyka było taką właśnie demonstracją - dodał historyk.
Jak zaznaczył, "miliony Polaków czuły się wolniej i bezpieczniej przy Janie Pawle II". - Ludzie instynktownie czuli, że przyjeżdża największy z Polaków. Wiedzieli, że jest to człowiek, który mówi o nas i za nas, także na arenie międzynarodowej - powiedział profesor.
Czytaj także:
Więcej w nagraniu.
22:23 PR24 2023_06_17-19-05-55.mp3 Dziedzictwo współczesności - 17.06.2023
***
Audycja: "Dziedzictwo współczesności"
Prowadziła: Magdalena Drohomirecka
Gość: prof. Grzegorz Kucharczyk (historyk, PAN)
Data emisji: 17.06.2023
Godzina: 19.06
PR24