more_horiz

Druga pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Prof. Kucharczyk: ludzie czuli, że przyjeżdża największy z Polaków

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2023 20:20
- Miliony Polaków czuły się wolniej i bezpieczniej przy Janie Pawle II. Ludzie instynktownie czuli, że przyjeżdża największy z Polaków. Wiedzieli, że jest to człowiek, który mówi o nas i za nas, także na arenie międzynarodowej - podkreślił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Grzegorz Kucharczyk.
II pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski
II pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski Foto: PAI/PAP/Grzegorz Rogiński

Druga pielgrzymka Jana Pawła II do Polski miała miejsce w czerwcu 1983 roku. Gość PR24 mówił o jej kontekście społeczno-politycznym. 

- Komuniści z jednej strony, jak sami mówili, dążyli do tak zwanej normalizacji. Uważano, że wyrażenie zgody na pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski będzie czytelnym znakiem intencji władz: że idą w stronę normalizacji, tak zwanego porozumienia ze społeczeństwem - podkreślił prof. Grzegorz Kucharczyk.

- Ale z drugiej strony pamiętajmy jednak, że reżim komunistyczny starał się dbać także o swoje własne zaplecze polityczne. Dlatego stan wojenny ciągle obowiązywał. A tuż przed pielgrzymką mieliśmy do czynienia z pokazową lekcją twardej, okrutnej postawy reżimu. Zabójstwo warszawskiego maturzysty Grzegorza Przemyka było taką właśnie demonstracją - dodał historyk. 

Jak zaznaczył, "miliony Polaków czuły się wolniej i bezpieczniej przy Janie Pawle II". - Ludzie instynktownie czuli, że przyjeżdża największy z Polaków. Wiedzieli, że jest to człowiek, który mówi o nas i za nas, także na arenie międzynarodowej - powiedział profesor. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:23 PR24 2023_06_17-19-05-55.mp3 Dziedzictwo współczesności - 17.06.2023 

***

Audycja: "Dziedzictwo współczesności" 

Prowadziła: Magdalena Drohomirecka

Gość: prof. Grzegorz Kucharczyk (historyk, PAN)

Data emisji: 17.06.2023

Godzina: 19.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także