more_horiz

"Gdybyśmy przegrali, Europa byłaby dziś inna". Prof. Odziemkowski o Bitwie Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2023 19:50
- Europa byłaby inna, gdybyśmy przegrali bitwę nad Wisłą. Nie byłoby żelaznej kurtyny w roku 1945 tylko w 1920 albo w 1921 - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Janusz Odziemkowski z UKSW. Gościem audycji był także Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej
Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej Foto: Robert Bartosewicz / Polskie Radio

Bitwa Warszawska zwana też "Cudem nad Wisłą" toczyła się w dniach od 13 do 25 sierpnia 1920 roku. Decydujące dla wyniku całego starcia walki pod Ossowem i Radzyminem trwały pomiędzy 13 a 16 sierpnia i zakończyły się dla Polaków zwycięstwem - wojska bolszewickiej Rosji zostały zmuszone do ucieczki i ostatecznie pokonane.

Prof. Janusz Odziemkowski podkreślił, że znaczenie Bitwy Warszawskiej wykracza daleko poza Polskę.

"To było ważne dla Europy"

- To było kluczowe, nawet nie ze względu na Polskę - bo dla nas byłaby to tragedia i koniec narodu, jaki znamy, zniszczono by naszą elitę, nie wiadomo w ogóle jakim bylibyśmy narodem, czy w ogóle bylibyśmy państwem, gdybyśmy wtedy dostali się w ręce Rosji - ale to było ważne dla Europy. Jednak Europa nie zdawała sobie z tego sprawy - zaznaczył profesor.

- Dzisiaj dokumenty, które historycy wrzeszczcie dostali do ręki pokazują, że Lenin miał o wiele dalsze plany. Kiedy Armia Czerwona podchodziła do Bugu, on już wyznaczył sobie znacznie szerszy plan niż tylko opanowanie Polski - dodał Odziemkowski.

Jego zdaniem "Europa byłaby inna, gdybyśmy przegrali bitwę nad Wisłą". - Nie byłoby żelaznej kurtyny w roku 1945 tylko w 1920 albo w 1921 - dodał. 

Jan Józef Kasprzyk z kolei podkreślił, że była to wojna, o której "należy mówić nie tylko w kontekście naszego sporu z Rosją sowiecką i obrony niepodległości, ale także w kontekście wojny cywilizacyjnej między cywilizacją łacińską, europejską, chrześcijańską a antycywilizacją, jaką stworzyli bolszewicy".

- Oczywiście kluczowa była rola w Bitwie Warszawskiej i wojnie polsko-bolszewickiej Józefa Piłsudskiego jako naczelnego wodza - powiedział gość PR24. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:30 PR24 2023_08_12-19-06-08.mp3 Dziedzictwo współczesności - 12.08.2023 

* * *

Audycja: Dziedzictwo współczesności

Prowadząca: Magdalena Drohomirecka

Goście: prof. Janusz Odziemkowski (historyk, UKSW), Jan Józef Kasprzyk (szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych)

Data emisji: 12.08.2023

Godzina emisji: 19.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także