more_horiz

GPW Private Market – rynek sztuki w nowym wydaniu

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 09:45
Warszawska giełda chce wspierać rozwój rynku sztuki, a jednocześnie sprawić, aby dostęp do niego był bardziej demokratyczny. Dzięki nowej inicjatywie GPW, każdy będzie mógł stać się kolekcjonerem i potencjalnie na tym w przyszłości zarobić. Prawo do części dzieła sztuki będzie potwierdzał token, zapisany w technologii blockchain.
Siedziba GPW w Warszawie
Siedziba GPW w Warszawie Foto: materiały prasowe GPW

GPW Private Market to jeden z technologicznych projektów strategicznych Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, który jest odpowiedzią na wyzwania współczesnego rynku finansowego i oczekiwania inwestorów, jak również stanowi przełomową ofertę m.in. dla kolekcjonerów dzieł sztuki. Dzięki wykorzystaniu technologii blockchain, znanej przede wszystkim dzięki kryptowalutom, poprzez tokenizację możliwe jest wprowadzenie na rynek różnego rodzaju klas aktywów dotychczas trudno dostępnych dla szerokiej grupy odbiorców.


Nowo utworzony rynek umożliwi w pierwszej kolejności obrót aktywami niefinansowymi, takim jak dzieła sztuki czy metale szlachetne, których wartość zostanie zdigitalizowana i odzwierciedlona w tzw. tokenach denominowanych w polskim złotym, które symbolizować będą prawa do części zakupionego obiektu. Drugim filarem GPW Private Market będą stokenizowane aktywa finansowe: akcje i obligacje. Projekt ma też ułatwić pozyskiwanie środków z crowdfundingu przez małe i średnie przedsiębiorstwa oraz startupy.


Posłuchaj
09:23 GPW_KUT OK.mp3 GPW Private Market – rynek sztuki w nowym wydaniu. Gościem podcastu jest Adrian Kutnik, Dyrektor Działu Private Market GPW

 


Dzieła sztuki są pierwszym z obszarów, w który Giełda chce wejść wspólnie z partnerami. Dzięki GPW Private Market dotychczas hermetyczny rynek sztuki ma szansę stać się bardziej demokratyczny i dostępny dla nowych kolekcjonerów, nie tylko poprzez obniżenie finansowego progu wejścia – jeden token będzie można zakupić już za 100 zł – ale także poprzez zapewnienie łatwego dostępu do informacji o tokenizowanych obrazach (szczegółowe dane zawarte będą w tzw. Białych Księgach przygotowywanych przez Domy Emisji, a autentyczność obiektu potwierdzą eksperci powołani przez Radę Rynku Sztuki przy GPW Private Market).


Dodatkowym atutem nowego rynku będzie umożliwienie obrotu wtórnego tokenami, który, dzięki wysokim standardom przeniesionym z klasycznego rynku kapitałowego, będzie bezpieczny i transparentny dla wszystkich użytkowników. Co więcej stokenizowane dzieło (przechowywane w bezpiecznym depozycie spełniającym standard muzealny) będzie można poddać procesowi detokenizacji, czyli skupić wszystkie dostępne tokeny i wejść w posiadanie fizycznego dzieła, co ze względu na niższe koszty transakcyjne, może być ciekawą opcją dla zamożniejszych, doświadczonych kolekcjonerów sztuki. Pierwsze tokenizacje zaplanowane są na przełomie II i III kwartału przyszłego roku.


Adrian Kutnik, Dyrektor Działu Private Market Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie/art. sponsorowany

Zobacz także

Zobacz także