Niebezpieczne upały. IMGW wydało ostrzeżenia najwyższego stopnia
Ostrzeżenia IMGW trzeciego, najwyższego stopnia, obowiązują w woj. lubuskim i w zachodniej oraz centralnej części woj. wielkopolskiego. W niedzielę po południu temperatura może tam wynieść nawet 36 stopni. Alerty drugiego stopnia obowiązują także w dziesięciu innych województwach.
2019-06-30, 13:30
- IMGW ostrzega przed upałami i wydaje ostrzeżenia I, II i III, najwyższego stopnia
- Wielkopolska i Lubuskie będą najcieplejszymi miejscami w kraju
- IMGW i RCB apelują o śledzenie sytuacji pogodowej i ostrożność
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poszerzył ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem o dwa województwa. Obecnie alerty trzeciego, najwyższego, stopnia obowiązują w dwóch województwach, a drugiego - w dziesięciu.
IMGW wydało w niedzielę nowe ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem - dla woj. łódzkiego (bez powiatu łęczyckiego, kutnowskiego i łowickiego) oraz południowo-wschodniej części woj. wielkopolskiego.
Do 36 stopni
Temperatura w Lubuskiem i objętych alertami cześciach Wielkopolski wyniesie w niedzielę od 34 do 36 stopni. Jak podaje IMGW, stopień ostrzeżenia został zmieniony ze względu na wyższą temperaturę minimalną i maksymalną w niedzielę, niż te prognozowane wcześniej.
Co oznacza ostrzeżenie III stopnia?
Jak podaje IMGW, ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.
>>>[SPRAWDŹ] Jest nowy rekord temperatur w Polsce w czerwcu. Ponad 38 st. C
REKLAMA
"Bądź przygotowany na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu" - ostrzega Instytut. Zaleca też najwyższą ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
"Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych" - apeluje IMGW.
Alerty trzeciego stopnia oznaczają także większe zagrożenie pożarowe w lasach.
Upały, według synoptyków, to temperatura powyżej 31 stopni. To są już temperatury nie tylko niebezpieczne dla ludzi i zwierząt, ale (...) również ogromne zagrożenie dla polskich lasów - mówił w Polskim Radiu 24 Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. mgr Paweł Frątczak.
REKLAMA
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Paweł Frątczak: padł niechlubny rekord pożarów lasów. Winny najczęściej człowiek
Upał w innych województwach
Powiązany Artykuł
![tarnów1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/2cb806cc-eaf4-4510-864e-17dea9e11359.jpg)
Poznajcie polski biegun ciepła
Instytut wydał również ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem w województwach: śląskim, świętokrzyskim, lubelskim, podkarpackim (bez południowej części) i małopolskim (bez powiatu tatrzańskiego) oraz południowej części woj. mazowieckiego, północno-centralnej części woj. dolnośląskiego i wschodnio-centralnej części woj. opolskiego. Prognozuje się tam temperaturę maksymalną w dzień 30-34 st., a minimalną w nocy - od 17 do 20 st.
Zagrożenie drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.
Zalecana jest duża ostrożność oraz śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. "Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych" - apeluje Instytut.
REKLAMA
Po pierwsze: ostrożność
Alerty pierwszego stopnia przed upałem obowiązują na Pomorzu Zachodnim (oprócz powiatów gryfickiego, kołobrzeskiego, białogardzkiego, Koszalina i powiatu koszalińskiego oraz sławieńskiego). W tych regionach temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 29 st. do 33 st. W nocy termometry pokażą minimum 14-17 st.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia oznaczają z kolei, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych. Również zalecana jest ostrożność i śledzenie komunikatów IMGW.
Zalecenia RCB
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.
RCB przypomina także, że wysokie temperatury mogą być zagrożeniem dla seniorów.
REKLAMA
Podczas upałów nie można zostawiać dzieci w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu - przyśpieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy - należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999. Bez opieki w autach nie powinno się zostawiać również zwierząt.
msze
REKLAMA