more_horiz
PR24 Portal

Wiceminister finansów o "piątce Kaczyńskiego": wyzwanie, któremu trzeba sprostać

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 12:20
- Wdrożenie tego typu zmian wymaga szczegółowego przeglądu zarówno od strony przychodowej (...), jak i wydatkowej w budżecie państwa. Istotne, żeby to finansowanie nowych rozwiązań nie spowodowało przekroczenia norm deficytu - mówił w Polskim Radiu 24 o źródłach finansowania "piątki Kaczyńskiego" wiceminister finansów Filip Świtała. Dodał, że to "wyzwanie, któremu trzeba sprostać".
Audio
  • 26.02.2019 Filip Świtała: "piątka Kaczyńskiego" to dla nas wyzwanie; musimy mu sprostać
Filip Świtała
Filip ŚwitałaFoto: PR24/AK

Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło nowe propozycje programowe. Na tak zwaną "piątkę Kaczyńskiego" składają się: rozszerzenie programu Rodzina 500 Plus na pierwsze dziecko, jednorazowy dodatek dla emerytów w wysokości 1100 złotych, zerowy PIT dla osób do 26. roku życia, obniżenie kosztów pracy i przywrócenie komunikacji autobusowej do najmniejszych miejscowości w Polsce.

Filip Świtała przyznał, że "tak istotne zmiany są wyzwaniem dla finansów publicznych" i zapowiedział "przegląd od strony przychodowej i wydatkowej w budżecie". Zaznaczył, że ważnym jest, aby "finansowanie nowych rozwiązań nie spowodowało przekroczenia norm deficytu (wynoszą one 3 proc. PKB). - Będziemy robić wszystko, żeby nie przekroczyły (tych norm). To wyzwanie, któremu musimy sprostać - dodał.

Gość PR24 zaznaczył też, że nie wszystkie zmiany należy realizować z budżetu. Wymienił kwestie "trzynastek" dla emerytur. - Być może uda się ją sfinansować z dochodów Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który ma teraz bardzo dobrą sytuację przychodową - mówił Filip Świtała.

Wiceszef resortu finansów odniósł się również do uszczelnienia systemu podatkowego, które ma wspomóc realizację politycznych celów PiS. Mówił, że ministerstwo "większe nadzieje pokłada w nowoczesnych technikach informacyjnych". - Dzięki tym systemom mamy znacznie lepszą ściągalność podatków. Gołym okiem to widać, nikt nie może temu zaprzeczyć: jeśli chodzi o CIT i PIT mamy wzrost, dla VAT rok 2018 był rekordowy - wskazał Filip Świtała.

- To jest oczywiste, że budżet, w podstawowej swojej części, jest finansowany z podatków wszystkich obywateli. My, jako obywatele, podejmujemy decyzję, że będziemy redystrybuować środki w taki lub inny sposób, bo na przykład uważamy, że jest konieczność wsparcia osób w bardzo złej sytuacji i wspieramy emerytów - powiedział również wiceszef ministerstwa finansów.

- To decyzja, która jest podejmowana na poziomie politycznym przez wyborców i ich reprezentantów - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Rozmawiała Anna Grabowska.

Polskie Radio 24/msze, IAR

-------------------------------

Data emisji: 26.02.2019

Godzina emisji: 11.36

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem