X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Broń chemiczna - mgła niosąca śmierć

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 06:00
- Ci żołnierze jeszcze żywi byli, ale każdy już siny i pianę (w ustach) miał - mówił bohater reportażu "Próba apokalipsy" Krzysztofa Wyrzykowskiego. Żołnierzy zgładził użyty wówczas po raz pierwszy nowy rodzaj broni - gaz bojowy.
Audio
  • Próba apokalipsy - reportaż Krzysztofa Wyrzykowskiego
Atak gazowy z użyciem chloru przeprowadzony podczas I wojny światowej
Atak gazowy z użyciem chloru przeprowadzony podczas I wojny światowejFoto: wikipedia/Tartalizza

31 stycznia 1915 roku rozpoczęła się nowa era w historii wojskowości. Wówczas wojska niemieckie pod Bolimowem, po raz pierwszy w historii, wykorzystały broń chemiczną w postaci gazu bojowego. Choć atak nie okazał się skuteczny (zbyt niska temperatura spowodowała, że gaz nie parował), to obie walczące strony szybko wprowadziły nową śmiercionośną broń do swojego arsenału. Wkrótce mgły unoszące się nad liniami okopów zaczęły wprawiać w przerażenie żołnierzy obu stron. 22 kwietnia 1915 roku gazów użyto pod Ypres. Mało skuteczny ksylil zastąpił chlor.

I WOJNA ŚWIATOWA - ZOBACZ SERWIS SPECJALNY POLSKIEGO RADIA >>>>>

Bolimów stał się świadkiem działań gazów bojowych jeszcze raz podczas Wielkiej Wojny. 31 maja 1915 roku doszło tutaj do największego ataku gazowego na froncie wschodnim. Atak pochłonął 11 tysięcy ofiar. Trujący gaz okazał się wówczas bronią obosieczną. Podczas trzeciego ataku artyleryjskiego Niemców na pozycje rosyjskie, wiatr niespodziewanie zmienił kierunek. Śmiercionośne opary raziły niemieckich żołnierzy.

- Ja tam widziałem pełno nieboszczyków, cały ogród (…). Cywilów też dużo było potrutych - wspominał inny świadek bolimowskiej bitwy.

W 1917 roku Niemcy wykorzystali przeciw wojskom alianckim pod Ypres nową broń: gaz musztardowy odtąd nazywany iperytem.

Pamięć o nieprzewidywalnej i śmiercionośnej broni była tak silna, że podczas kolejnego globalnego konfliktu - II wojny światowej - żadna ze stron nie odważyła się użyć gazów bojowych.

Posłuchaj reportażu "Próba apokalipsy" Krzysztofa Wyżykowskiego.

bm

Czytaj także

Traktat wersalski – powrót Polski na mapę Europy

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 08:00
100 lat temu, 18 stycznia 1919 roku rozpoczęła się konferencja pokojowa w paryskim Wersalu, kończąca I wojnę światową. Układ na niej zawarty ustalił nowy porządek terytorialny w Europie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska Organizacja Wojskowa – gwardia Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2016 06:21
I wojna światowa była okazją do odzyskania niepodległości, jakiej Polacy oczekiwali od chwili rozbiorów. Nasi rodacy, z Józefem Piłsudskim na czele, nie byli naiwni. Wiedzieli, że wolność przyjdzie im wywalczyć. W tym celu powstała POW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Minkiewicz - twórca KOP zamordowany w Katyniu

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2018 07:00
- Na pewno należał do najwybitniejszych stanem służby, zmysłem organizacyjnym i talentem - mówił o generale Henryku Minkiewiczu gen. prof. Marian Kukiel.
rozwiń zwiń