X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Zbigniew Herbert: Pan Cogito to jegomość myślący

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 05:55
- Wymyśliłem tę postać, żeby mówiła za mnie, bo sam nie bardzo lubię bezpośrednich zwierzeń. Ale nie zawsze się z nią zgadzam - wyjaśnia Poeta.
Zbigniew Herbert
Zbigniew HerbertFoto: PAP/Piotr Janowski

- To jest ktoś, kto sumuje doświadczenia, jeśli nie ludzi naszej epoki, to przynajmniej kogoś z mojego pokolenia. Wydawało mi się, że warto było stworzyć postać syntetyczną, z którą ja się nie zawsze zgadzam. Ja nie bardzo lubię zwierzeń bezpośrednich, wolę, jak ktoś za mnie mówi, sumuje pewne doświadczenia, co pozwala mi na zdobycie dystansu - i do wydarzeń i do czytelnika - mówił Zbigniew Herbert. 

96 lat temu, 29 października 1924 roku urodził się Zbigniew Herbert. W rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych poetów XX wieku przypominamy wyjątkowe nagrania, szczególne fotografie, rękopisy słynnych wierszy, rysunki i nieznane dotychczas materiały.

Zobacz serwis specjalny Herbert.polskieradio.pl, w którym Poeta czyta swoje wiersze, w tym te, w których spotykamy Pana Cogito.

- Pan Cogito to moralista, który nazywał po imieniu dobro i zło. W tej postaci Herbert umieścił najważniejsze myśli swoich moralistów. Dlatego stawiał Pana Cogito w rozmaitych sytuacjach życiowych - mówił Tomasz Miłkowski, historyk literatury.


Posłuchaj
01:29 Herbert o panu Cogito.mp3 Zbigniew Herbert wyjaśnia, kim jest Pan Cogito.

 

Wyjątkowy portret Poety, na który składają się przede wszystkim starannie dobrane z archiwów Polskiego Radia i Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, nagrania z udziałem Zbigniewa Herberta: wiersze w jego wykonaniu, najważniejsze radiowe wywiady, w których opowiada o swojej twórczości, podróżach, o sprawach dla niego fundamentalnych, ale też przywołuje wspomnienia osobiste - znajdziesz na stronie Herbert.polskieradio.pl.

imCzytaj także

Katarzyna Herbert: każdy wiersz był niespodzianką

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 06:00
- Raczej pracował w nocy. W dzień odsypiał, czytał, siedział w bibliotece - opowiadała Katarzyna Herbert o codziennej pracy twórczej męża.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Julia Hartwig: Zbigniew Herbert w przyjaźni był bardzo szczery

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 06:00
- Był bardzo otwarty i pełen żartobliwości. Przebywanie z Herbertem było takie, że człowiek się trochę wzruszał, a troszkę śmiał - poetka wspominała przyjaźń ze Zbigniewem Herbertem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdzisław Najder: naród i ojczyzna u Zbigniewa Herberta to nie to samo

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 06:00
- Zbyszek należał do tego typu poetów - i zdawał sobie z tego sprawę - którzy przyjmują "ja" zbiorowe, mówi w imieniu własnym, ale i jako reprezentant - mówił prof. Zdzisław Najder. 
rozwiń zwiń