more_horiz
Historia

"Beztroski teatrzyk na antenie Polskiego Radia". Posłuchaj wspomnień Jeremiego Przybory

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2021 05:58
- To był pierwszy popularny program mojego pomysłu. Rok 1948, zaczynała się noc stalinowska, a ja zaczynałem beztroski teatrzyk na antenie Polskiego Radia - wspominał Jeremi Przybora.

Zanim Jeremi Przybora wspólnie z Jerzym Wasowskim odnieśli telewizyjny sukces za sprawą "Kabaretu Starszych Panów", udanie współpracowali przy radiowym słuchowisku - Teatrzyku "Eterek".

Duet poznał się jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym, podczas wspólnej pracy w Polskim Radiu. Ponownie spotkali się dopiero w 1948 roku. Jeremi Przybora przygotowywał wówczas cykl radiowych audycji Teatr Uniwersalny Eterek i zaproponował Jerzemu Wasowskiemu napisanie muzyki do słuchowiska.

95 lat Polskiego Radia. Zobacz serwis specjalny

- My się dopasowaliśmy poczuciem humoru. I takie na przykład czasem, prywatnie zupełnie, prowadziliśmy sobie głupie rozmówki, które powodowały, że ludzie się na nas patrzyli, czy u nas jest wszystko w porządku. To wszystko było chęcią ucieczki od tej przeraźliwej nudy, szarości i podświadomą chęcią ucieczki w jakiś żart, coś weselszego - opowiadał Jeremi Przybora na antenie Polskiego Radia.

Posłuchaj wspomnień Jeremiego Przybory.