X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Historia

Jan Paweł II - pierwszy papież w Białym Domu

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2019 06:00
6 października 1979 pierwszy raz w historii papież gościł w Białym Domu. Prezydent Jimmy Carter powitał Jana Pawła II po polsku słowami: "Niech będzie Bóg pochwalony!"
Audio
  • Archiwalna audycja Polskiej Rozgłośni RWE z 1979 roku z pierwszej wizyty papieża w Białym Domu.
Jana Pawła II wita się z prezydent USA Jimmy Carter z małżonką, Waszyngton, 06.10.1979 r.
Jana Pawła II wita się z prezydent USA Jimmy Carter z małżonką, Waszyngton, 06.10.1979 r.Foto: fot. PAP/CAF

– To dzień, w którym powinniśmy czcić Boga. Ten dzień to kamień milowy dla wyznawania wiary w Boga w tym kraju – mówił dalej już w swym ojczystym języku prezydent USA w mowie powitalnej na schodach Białego Domu. – Jesteśmy pod wrażeniem twych poczynań jako obrońcy godności każdego człowieka, jako pielgrzyma pokoju, który dał nam swą miłość, jesteśmy nią bardzo ujęci. Możesz być pewny Janie Pawle II, że naród amerykański odwzajemni twą miłość.
Jan Paweł II w burzy oklasków odpowiedział po angielsku: – Jestem głęboko wdzięczny Bogu za tę wizytę i za wyrazy szacunku wobec mojej osoby. Moja wdzięczność jest skierowana do każdego indywidualnie.
Jan Paweł II zakończył swoje przemówienie słowami: Niech Bóg wszechmogący błogosławi Amerykę i jej dążenie do pełni wolności, sprawiedliwości i pokoju.
Jak donosił wysłannik Polskiej Rozgłośni Radia Wolna Europa Tadeusz Nowakowski, na koniec wizyty, gdy wiatr podrywał pelerynę na głowę żegnającego się papieża, prezydent Carter stanął z tyłu i ją przytrzymywał. A Jan Paweł II żartował, że błogosławi zebranych na pożegnanie, ponieważ prezydent się na to zgodził.
Posłuchaj archiwalnej relacji Tadeusza Nowakowskiego, dziennikarza Polskiej Rozgłośni RWE z 1979 roku – co mówił o odwadze, o pomaganiu innym, o wartościach duchowych i materialnych prezydent Jimmy Carter, witając i żegnając Jana Pawła II,  jak reagował tłum zgromadzony w Waszyngtonie i jak odpowiedział Jan Paweł II.
Więcej na temat Jana Pawła II czytaj w serwisie specjalnym >>>

Zobacz więcej na temat: Jan Paweł II Jimmy Carter USA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak