X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Będzie łatwiej prowadzić firmę. Rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie spółek handlowych

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 15:45
Podczas wtorkowego posiedzenia rząd przyjął projekt założeń do zmian w Kodeksie spółek handlowych. Mają one ułatwić zakładanie oraz prowadzenie spółek z o.o., a także komandytowych oraz jawnych.
Audio
  • Rząd m.in. o Kodeksie spółek handlowych (KSH), relacja (IAR) Naukowicz
  • Nowe rozwiązania prawne dotyczące spółek, są wynikiem kryzysu gospodarczego, mają im dać drugą szansę - mówił w PR24 Michał Królikowski wiceminister sprawiedliwości. /Sylwia Zadrożna PR24/
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Glow Images/East News

W przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością projekt, które przygotował resort sprawiedliwości zakłada, że przy ich zakładaniu nie będzie wymagany kapitał zakładowy. - Jeśli jednak wspólnicy się na to zdecydują, to minimalny kapitał potrzebny do założenia spółki z o.o. będzie wynosił 1 zł - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
Obecnie minimalny kapitał zakładowy to 5 tys. zł. Zdaniem autorów projektu zmiana powinna zwiększyć zainteresowanie zakładaniem takich spółek.

Model mieszany
Ponadto projekt zakłada, że w spółce z o.o. będzie można ustanowić udziały bez oznaczonej wartości. - Rozwiązanie takie jest alternatywą wobec tradycyjnego modelu kapitału zakładowego, który podzielony jest na udziały o określonej wartości nominalnej. Udziały beznominałowe będą "oderwane" od kapitału zakładowego. Cena, po której wspólnik obejmie takie udziały beznominałowe, określona zostanie w umowie spółki - wyjaśniło CIR.
Dodano, że spółka z o.o. będzie mogła funkcjonować w oparciu o kapitał zakładowy albo kapitał udziałowy (z udziałami bez wartości nominalnej). Dopuszczony będzie też model mieszany.
Wskazano, że model mieszany będzie przydatny dla już istniejących spółek. - Jeśli będą chciały pozyskać kapitał, będą mogły zdecydować się na ustanowienie udziałów beznominałowych, bez konieczności wdrażania w tym celu czasochłonnej i kosztownej procedury przekształceniowej. Model mieszany ułatwi spółce także restrukturyzację, czyli w praktyce stworzy możliwość emisji udziałów beznominałowych bez potrzeby przeprowadzania dodatkowych czynności - podało CIR.

Lepsza ochrona wierzycieli
Zmiany przewidują też nowe instrumenty ochrony wierzycieli spółek z o.o. W tym celu ma zostać wprowadzony tzw. test wypłacalności. Oznacza to, że każda wypłata na rzecz wspólników z tytułu udziału w zysku będzie wymagała złożenia przez zarząd oświadczenia, iż nie doprowadzi to do niewypłacalności spółki w ciągu roku jej działalności.
Ponadto wprowadzony ma być obowiązek tworzenia przez takie spółki kapitału zapasowego, czyli rezerwy na pokrycie przyszłych strat dla ewentualnych wierzycieli, w wysokości 5 proc. sumy zobowiązań spółki, ale nie mniej niż 50 tys. zł.
- Wprowadzona zostanie kolejność źródeł pokrycia strat bilansowych spółki. W pierwszej kolejności na pokrycie straty powinny być przeznaczane tzw. wolne środki (np. zysk za ostatni rok obrotowy, niepodzielone zyski z lat ubiegłych), wolna część kapitału zapasowego, a dopiero na samym końcu - środki z kapitału zakładowego - czytamy w komunikacie.
Dodano, że zarząd spółki zostanie zobowiązany do dokonywania "okresowej oceny wystąpienia ryzyka znacznej straty spółki oraz zachowania przez nią wystarczającej wypłacalności".

Rejestracja przez internet
Z kolei zmiany dotyczące spółek jawnych i komandytowych przewidują, że korzystając z wzorów zamieszczonych w systemie teleinformatycznym taką działalność będzie można zarejestrować przez internet. Obecnie taka możliwość istnieje wyłącznie dla spółek z o.o. - Spółka komandytowa zawarta w ten sposób nie będzie wymagała formy aktu notarialnego - podało CIR. W efekcie na taksie notarialnej zaoszczędzić może rocznie ok. 650 przedsiębiorców.
Dodano, że wzorzec zamieszczony w systemie teleinformatycznym będzie można też wykorzystać do zmian w umowach spółek: jawnych, komandytowych, z ograniczoną odpowiedzialnością, a także ich rozwiązania.

IAR/PAP, awi, abo

Zobacz więcej na temat: firma prawo przedsiębiorca
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Własny biznes za 1 zł już niebawem

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 07:49
Komitet Rady Ministrów zgodził się na obniżenie kapitałów w spółkach z ograniczona odpowiedzialnością z 5 tysięcy złotych do 1 złotego. Według "Pulsu Biznesu", zrewolucjonizuje to procedurę zakładania firm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa drugą Doliną Krzemową? GPW i miasto będą wspierać start-upy

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 13:42
Stołeczny Ratusz, GPW oraz ruch społeczny Aula Polska będą wspólnie wspierać start-upy, czyli nowo powstałe innowacyjne firmy. Za kilka miesięcy ma ruszyć platforma crowdfundingowa, dzięki której będą one mogły pozyskiwać inwestorów dla swoich projektów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klastry w Polsce: projekty za 1 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 20:24
Mimo, że klastry działają w Polsce dopiero od kilku lat, to firmy w nich zrzeszone realizują projekty warte 1 mld zł. Jest ich już ponad sto i popularność takich powiązań cały czas rośnie.
rozwiń zwiń