Zmiana ordynacji podatkowej: co ułatwi, co utrudni

Zanim wejdzie w życie nowy kompleksowy kodeks podatkowy, w czerwcu przyszłego roku zacznie obowiązywać nowelizacja ordynacji podatkowej. Resort finansów zapewnia, że chodzi w niej przede wszystkim o uproszczenia procedur podatkowych i ułatwienie życia podatnikom. Specjaliści widząc dobre strony zmian, dostrzegają też kontrowersyjne zapisy.

2014-08-25, 21:25

Zmiana ordynacji podatkowej: co ułatwi, co utrudni
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Co zmieni nowelizacji ordynacji podatkowej, która zacznie obowiązywać od czerwca 2015 r., mówi Alicja Sarna z firmy doradztwa podatkowego MDDP./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Jedna ze zmian dotyczy interpretacji podatkowych – ogólne mają zastąpić indywidualne, przysparzające tak wiele kłopotów podatnikom.

– Ministerstwo proponuje aby wygaszać interpretacje indywidualne albo wręcz odmawiać ich wydania, kiedy będzie już istniała interpretacja ogólna  - mówi Alicja Sarna z firmy doradztwa podatkowego MDDP.

Jak jednak zauważa - diabeł jak zawsze tkwi w szczegółach. Wyjaśnia, że obecnie liczba istniejących interpretacji ogólnych jest niewielka, a ponadto jeśli chodzi o ochronę podatnika, to wynika ona z jednej strony ze stanu faktycznego a wydaną interpretacją. – W przypadku interpretacji ogólnych mogą być z tym problemy – mówi Sarna.

Ekspertka chwali jednocześnie kolejny pomysł resortu finansów – możliwość nielimitowanej opłaty podatku za kogoś w rodzinie.

REKLAMA

– To bardzo dobre rozwiązanie, przy czym nielimitowaną możliwość wpłaty rozciągnęłabym nie tylko na członków rodziny ale na osoby z biura rachunkowego, które rozliczają za kogoś podatek, lub o spółki w grupie między sobą – mówi Sarna.

Inną korzystna nowością jest to, że po wielu latach w urzędach skarbowych będzie można zapłacić należności kartą.

Nowela przynosi też rozwiązania bardzo krytykowane  w środowisku specjalistów. Jedną z nich jest tzw. klauzula obejścia prawa.

Jak tłumaczy, ekspertka, jest to przyznanie organom podatkowym możliwości zakwestionowania skutków podatkowych transakcji, której dokonał podatnik i przyznania organom fiskalnym prawa wyliczenia podatku wg tego, co uznał za adekwatny sposób przeprowadzenia danej transakcji.

REKLAMA

Tymczasem, jak twierdzi ekspertka, optymalizacja podatkowa, a przeciwko temu skierowana jest klauzula obejścia prawa, jest normalnym legalnym działaniem, zgodnym z prawem wydanym przez ministrowo finansów lub przez Sejm.

Krytykowany jest też pomysł zróżnicowania odsetek od wysokości zaległości podatkowych, szczególnie propozycja podwyższenia stawki  od zaległości w podatku VAT i akcyzy do 200 procent.

Sylwia Zadrożna, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej