Lecą głowy i premie za opóźnienia w publikacji ustawy o rajach podatkowych

Zastępca dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów został odwołany ze stanowiska w związku ze spóźnioną publikacją ustawy o rajach podatkowych; szef Departamentu Dzienników Urzędowych w RCL otrzymał upomnienie; ponadto on i jego zastępca zostali pozbawieni premii za październik.

2014-10-22, 17:09

Lecą głowy i premie za opóźnienia w publikacji ustawy o rajach podatkowych
Posłowie, podczas popołudniowych głosowań w Sejmie.Foto: PAP/Jakub Kamiński

Posłuchaj

Ustawa dotycząca rajów podatkowych relacja (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Biuro prasowe Ministerstwa Finansów poinformowało o konsekwencjach wobec osób odpowiedzialnych za nieprawidłowości. - Zastępca dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych (Jarosław Szatański - przyp. red.) został odwołany ze stanowiska. Wobec dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych (Ewa Adamiak - przyp.red.) zostało wszczęte postępowanie wyjaśniające w trybie przepisów ustawy o służbie cywilnej - poinformowało biuro prasowe resortu finansów.
Z kolei szef Rządowego Centrum Legislacji Marek Berek poinformował, że pisemne upomnienie z wpisem do akt personalnych oraz pozbawienie premii za październik to kara dla szefa Departamentu Dzienników Urzędowych i Systemów Informacyjnych RCL Jarosława Demineta w związku z opóźnieniem w publikacji "ustawy o rajach podatkowych". Premii za październik została też pozbawiona druga osoba wskazana jako odpowiedzialna za opóźnienie publikacji ustawy w sprawozdaniu szefa kancelarii premiera Jacka Cichockiego z kontroli w RCL; jest to zastępca Departamentu dzienników Marek Głuch.

Minister finansów zgodził się z ustaleniami kontroli

Resort finansów podał, że minister finansów Mateusz Szczurek zapoznał się z ustaleniami kontroli KPRM w sprawie dotyczącej publikacji ustawy o zagranicznych spółkach kontrolowanych, czyli tzw. CFC (nowelizacja ustawy o CIT i PIT). "Ustalenia kontroli nie zostały zakwestionowane. Minister finansów podjął działania dla poszerzenia nadzoru nad procesem legislacyjnym" - wskazano.
Większy nadzór nad legislacją w resorcie finansów
W komunikacie przesłanym PAP resort finansów przypomniał, że po uzyskaniu informacji o nieopublikowaniu przez RCL zmian w ustawie dotyczącej rajów podatkowych w oczekiwanym terminie, minister finansów podjął działania naprawcze.
Ponadto minister finansów wprowadził rozwiązania wzmacniające nadzór w zakresie procesu legislacji aktów prawnych, których inicjatorem jest MF.
Będzie monitorowanie terminów
"20 października br. w Regulaminie organizacyjnym Ministerstwa Finansów wprowadzono dodatkowy obowiązek monitorowania terminów związanych z ostatnią, przebiegającą poza Ministerstwem Finansów, fazą prac nad projektami ministerstwa. Wprowadzono również obowiązek informowania członków Kierownictwa MF oraz Departamentu Prawnego o ryzyku niedotrzymania terminów w toku procesu legislacyjnego" - poinformowało MF.

Ustawa jest już w Senacie

Sejm jednogłośnie przyjął nowelizację ustawy o rajach podatkowych. Za głosowało 419 posłów. Nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu. Nowelizacja zmienia przepis mówiący o terminie wejścia ustawy w życie i jest konsekwencją opóźnienia publikacji ustawy w Dzienniku Ustaw przez Rządowe Centrum Legislacji.

Tuż przed uchwaleniem nowelizacji wiceminister finansów Janusz Cichoń powiedział, że gdyby nie to opóźnienie, to ustawa mogłaby wejść w życie nawet 1 grudnia 2014 roku i objąć swoim działaniem firmy, które rok podatkowy zaczynają właśnie w tym terminie. Tymczasem - jak mówił - obejmie ona spółki, które rok podatkowy rozpoczynają 1 lutego.
Ustawa zaraz po głosowaniu trafiła do Senatu. W środę rano zajmie się nią senacka komisja finansów publicznych, następnie cała Izba.
Chodzi o projekt przygotowany przez posłów PO dotyczący ustawy o opodatkowaniu firm, których spółki córki zarejestrowane są w rajach podatkowych. Ustawa ta czeka na wejście w życie. Autorzy projektu zaproponowali, by jej przepisy weszły w życie 1 stycznia 2015 r., a nie rok później, co było konsekwencją zbyt późnego opublikowania ustawy.
"Potrzeba pilnej naprawy sytuacji"
Wczesniej przewodnicząca Komisji Finansów Publicznych Krystyna Skowrońska powiedziała, przedstawiając sprawozdanie komisji z prac nad projektem, że zmienia on vacatio legis wejścia w życie ustawy o zagranicznych spółkach kontrolowanych. - Próbuje on wskazać termin, który będzie terminem bezsprzecznie obowiązującym - powiedziała.
Wskazała, że chodzi o to, aby ustawa dotycząca zagranicznych spółek kontrolowanych, uszczelniająca system podatkowy i zapobiegająca umieszczaniu działalności spółek w rajach podatkowych, weszła w życie od przyszłego roku. - Wnioskodawcy i komisja podzielili stanowisko dotyczące potrzeby pilnej naprawy sytuacji - dodała. Podała przykłady innych nowelizacji, które były poprawiane w okresie vacatio legis.
"Polska na tych manipulacjach traci olbrzymie pieniądze"
Jerzy Żyżyński z PiS poinformował, że jego klub nie sprzeciwia się uszczelnieniu polskiego systemu podatkowego. - Zdajemy sobie sprawę, że Polska na tych manipulacjach polegających na wyprowadzaniu pewnych środków do rajów podatkowych traci olbrzymie pieniądze - mówił poseł.
Jan Łopata z PSL zwrócił uwagę, że zmiana jest krótka i jednoznaczna - określa datę wejścia w życie przepisów o zagranicznych spółkach kontrolowanych. Według niego nieterminowe jej opublikowanie było wypadkiem, a jego przyczyna jest sprawdzana.
Wiceminister finansów Janusz Cichoń przypomniał, że resort finansów nie szacował skutków wejścia w życie zmian dotyczących zagranicznych spółek kontrolowanych, bowiem ministerstwo nie dysponuje danymi statystycznymi dotyczącymi struktury i liczby takich firm, ich dochodów i rentowności. Wyjaśnił, że w takim przypadku oszacowanie skutków dla budżetu było niemożliwe.

REKLAMA

Trzy dni za późno
Ustawa, którą rząd chciał od przyszłego roku ograniczyć wyprowadzanie przez firmy zysków za granicę, została podpisana 17 września i - by zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2015 r - powinna była zostać opublikowana przed końcem września. Rządowe Centrum Legislacji (RCL) opublikowało ją jednak 3 października. Istniały więc obawy, że nowe przepisy wejdą w życie z rocznym opóźnieniem.

Sejm skróci vacatio legis ustawy o rajach podatkowych

TVN24/x-news

REKLAMA

Istotą przygotowanych przez resort finansów przepisów jest uwzględnienie w dodatkowym zeznaniu podatkowym dochodów zagranicznych kontrolowanych spółek i opodatkowanie ich 19-proc. podatkiem. Zgodnie z nowelą dochody z kontrolowanych spółek zagranicznych (tzw. CFC) byłyby opodatkowane w Polsce, jeżeli firma krajowa miałaby w podmiocie zagranicznym ponad 25 proc. udziałów. Zasada ta byłaby stosowana pod warunkiem, że podatek za granicą byłby niższy o co najmniej 25 proc. niż w Polsce, a spółka nie prowadziłaby tam rzeczywistej działalności.

Szkodliwa konkurencja podatkowa
Za zagraniczną spółkę kontrolowaną uznany będzie ponadto każdy podmiot położony w państwie wymienionym w wykazie krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, publikowanym przez ministra finansów w rozporządzeniu. Za spółki tego typu będą również uznawane podmioty położone w państwie, z którym Polska nie wymienia informacji podatkowych.
Nowe przepisy nie będą stosowane wobec podatników kontrolujących zagraniczne spółki położone w państwach UE oraz należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), o ile będą one tam prowadziły rzeczywistą działalność gospodarczą.
W związku z opóźnieniem publikacji ustawy premier Ewa Kopacz zleciała szefowi KPRM Jackowi Cichockiemu wewnętrzną kontrolę w Rządowym Centrum Legislacji i Ministerstwie Finansów. Opóźnienie publikacji ustawy dotyczącej rajów podatkowych bada NIK. Postępowanie sprawdzające w tej sprawie prowadzi prokuratura; jeszcze nie zdecydowała, czy podejmie śledztwo.

Koniec "podwójnej irlandzkiej"? Oto, jak działa legendarna furtka podatkowa

REKLAMA

Bloomberg/x-news

PAP, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej