Afera Luxleaks to wierzchołek góry lodowej. Unikanie opodatkowania to duży problem w krajach UE

Sprawę unikania opodatkowania naświetla raport Instytutu Globalnej Odpowiedzialności, zatytułowany “Ukryte zyski - rola Unii Europejskiej we wspieraniu niesprawiedliwego światowego systemu podatkowego”. W raporcie porównano 15 krajów Wspólnoty pod kątem walki z unikaniem opodatkowania. Analizowana jest też w nim przejrzystość finansowa.

2014-11-13, 11:06

Afera Luxleaks to wierzchołek góry lodowej. Unikanie opodatkowania to duży problem w krajach UE
Euro. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O problemie unikania opodatkowania w krajach UE mówiła w radiowej Jedynce, w audycji Poranne rozmaitości, Daria Żebrowska-Fresenbet z Instytutu Globalnej Odpowiedzialności /Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Z raportu płyną pesymistyczne wnioski, podkreśla Daria Żebrowska-Fresenbet z Instytutu Globalnej Odpowiedzialności.

- Ostatnia afera Luxleaks, czyli wypływ dokumentów z PwC w Luksemburgu, ukazuje, że unikanie opodatkowania ma się bardzo dobrze w UE i rządy krajów Unii nadal umożliwiają unikanie tego opodatkowania np. poprzez stosowanie szkodliwych praktyk podatkowych, typu zwolnienia podatkowe dla firm, różnego rodzaju specjalne strefy ekonomiczne, ulgi podatkowe, czy jak w przypadku Holandii – możliwość założenia tam spółki typu letterbox. Firma zakłada skrzynkę pocztową, natomiast nie prowadzi tam żadnej działalności, nie zatrudnia pracowników i w ten sposób przenosi zyski i transferuje pieniądze – wyjaśnia Daria Żebrowska-Fresenbet.

W Polsce nie jest tak źle

Jak dodaje ekspertka, Polska w badaniu nie wypadła najgorzej.

- Było kilka kategorii, które badaliśmy: przejrzystość finansowa korporacji, umowy podatkowe, ogólnie transpozycja prawa i polityka podatkowa kraju – mówi Daria Żebrowska-Fresenbet. – Polska, jeśli chodzi o umowy podatkowe podpisywane z krajami rozwijającymi się, wypadła całkiem nieźle, ponieważ nie starała się obniżać stawek podatkowych w stosunku do tych krajów. Natomiast nie ma ciągle stanowiska, jeśli chodzi o utworzenie międzyrządowego organu do spraw ustalania globalnych standardów podatkowych. Nie mamy też stanowiska w sprawie upubliczniania rzeczywistych właścicieli firm – dodaje.

REKLAMA

Najwięcej tracą kraje rozwijające się

Proceder ukrywania dochodów, od których trzeba zapłacić podatki, największe straty  przynosi krajom słabo rozwiniętym gospodarczo.

- Europa i owszem traci bardzo dużo, bo ok. 1 bln euro rocznie według szacunków Komisji Europejskiej. Natomiast kraje rozwijające się tracą o wiele więcej, 160 mld rocznie, w porównaniu do pomocy rozwojowej, która wynosi 130 mld rocznie – podaje liczby Daria Żebrowska-Fresenbet.

W badaniu najlepiej wypadła Francja

W tegorocznym raporcie, jak informuje ekspertka, najlepiej wypadła Francja, ponieważ jako jedyna wyszła ponad ustawodawstwo UE i przyjęła raportowanie kraj po kraju dla wszystkich sektorów i upublicznianie tych informacji dla firm francuskich.

- Dodatkowo aktywnie wspiera też pomysł stworzenia rejestru rzeczywistych właścicieli firm – dodaje ekspertka.

REKLAMA

Najgorzej w raporcie wypadły Hiszpania, Wielka Brytania i Szwecja.

Raport stwierdza, że choć niektóre z badanych krajów wypadają o wiele lepiej niż inne, to jako grupa Unia Europejska ciągle stoi w miejscu i nie rozwiązuje problemów, które kosztują miliardy euro rocznie, zarówno kraje bogate, jak i kraje biedne.

Aleksandra Tycner, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej