Unikanie podwójnego opodatkowania Polska-Belgia: prezydent podpisał ustawę

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji protokołu do konwencji między Polską a Belgią, której skutkiem ma być modyfikacja konwencji ws. unikania podwójnego opodatkowania między oboma krajami - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

2014-12-15, 13:03

Unikanie podwójnego opodatkowania Polska-Belgia: prezydent podpisał ustawę
Bronisław Komorowski. Foto: prezydent.pl

Konwencja dotyczy unikania podwójnego opodatkowania oraz zapobiegania oszustwom podatkowym i uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku.
W ustawie wyrażona została zgoda na dokonanie przez prezydenta ratyfikacji Protokołu między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Belgii, zmieniającego Konwencję między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Belgii.
Ratyfikacja protokołu ma na celu zmianę obecnie obowiązującej metody ogólnej unikania podwójnego opodatkowania dochodów osiąganych przez rezydentów polskich na terytorium Belgii - z metody proporcjonalnego zaliczenia na metodę wyłączenia z progresją. W odniesieniu do dochodów kapitałowych (z dywidend, odsetek, należności licencyjnych i przeniesienia własności majątku) obowiązująca metoda unikania podwójnego opodatkowania nie ulegnie zmianie (będzie to nadal metoda zaliczenia proporcjonalnego).
Na czym polega metoda proporcjonalnego zaliczenia?
Metoda proporcjonalnego zaliczenia polega na tym, że podatek, zapłacony od dochodu osiągniętego za granicą, jest zaliczany na poczet podatku należnego w kraju rezydencji podatkowej, obliczonego od całości dochodów w takiej proporcji, w jakiej dochód ze źródeł zagranicznych pozostaje w stosunku do całości dochodu podatnika. Z kolei metoda wyłączenia z progresją - którą wprowadza protokół - polega na tym, że dochód osiągnięty z tytułu pracy świadczonej za granicą jest zwolniony z podatku w kraju rezydencji podatkowej, natomiast jest brany pod uwagę jedynie przy obliczaniu stawki podatkowej, według której podatnik będzie zobowiązany rozliczyć podatek od dochodów uzyskanych w kraju rezydencji podatkowej.
Najistotniejsza różnica między metodami naliczania podatku polega na tym, że przy stosowaniu sposobu zaliczenia proporcjonalnego metoda ta może okazać się mniej korzystna dla podatnika w sytuacji, gdy istnieją znaczące różnice w ciężarze opodatkowania między krajem wykonywania pracy a Polską. Przyjęcie metody wyłączenia z progresją całkowicie likwiduje ten problem.
Zmiany na wniosek strony belgijskiej
Na wniosek strony belgijskiej uwzględniono zmiany, które zapewniają możliwości opodatkowania w państwie źródła emerytur i innych podobnych świadczeń wypłacanych przez jedno państwo rezydentom drugiego umawiającego się państwa. Dotychczas emerytury i inne podobne świadczenia podlegały opodatkowaniu wyłącznie w państwie rezydencji podatkowej odbiorcy tych świadczeń.
Przepisy Konwencji będą miały zastosowanie do wszystkich przedsiębiorstw i osób fizycznych uczestniczących w dwustronnych stosunkach między Polską a Belgią oraz do organów polskiej administracji podatkowej stosujących postanowienia Konwencji w polsko-belgijskich stosunkach gospodarczych.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej