Dane o zaległościach publicznoprawnych będą ogólnodostępne

Rada Ministrów przyjęła założenia do nowych przepisów o udostępnianiu informacji gospodarczej. Dzięki nim, ogólnodostępne będą dane na temat zaległości publicznoprawnych, czyli tych np. wynikających z ceł, podatków czy opłat wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

2015-02-25, 11:22

Dane o zaległościach publicznoprawnych będą ogólnodostępne
Mieszkańcy najbardziej w Polsce zadłużonej gminy wybierają wójta na kolejną kadencję. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O nowych przepisach o udostępnianiu informacji gospodarczej mówił w Polskim Radiu 24, gość audycji Wydarzenia dnia w gospodarce: Mariusz Hildebrand, prezes Biura Informacji Gospodarczej "InfoMonitor" /Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Przygotowane regulacje przewidują, że urzędy będą przekazywać dane o zaległościach nieodpłatnie. Informacja będzie zawierać dane identyfikacyjne dłużnika. By trafić do rejestrów, wysokość długu nie będzie mogła być niższa niż 500 zł. Na takich samych zasadach informacje będą udostępniać samorządy. W ich przypadku chodzi, np. o opłaty lokalne.
- Utworzenie tego rejestru oceniamy bardzo pozytywnie. Dzięki temu zwiększy się możliwość wymiany informacji o tym, czy ktoś zalega z płatnościami podatków czy innych danin publicznych. To jest element, o który apelowaliśmy od kilku lat.  Według nas, brak takiej informacji  o tym, że ktoś ma zaległości, zaburza rynek powoduje, że mamy mniejszą pewność w obrocie - mówi Mariusz Hildebrand, prezes Biura Informacji Gospodarczej  "InfoMonitor".
Firmy tracące płynność na końcu płacą kontahentom
Analizy BIG InfoMonitor wskazują, że firmy, które tracą płynność, w pierwszej kolejności  regulują zobowiązania wobec ZUS i Urzędu Skarbowego. Ostatni w kolejne są natomiast ich kontrahenci. To wynika z konstrukcji naszego prawa
- Z punktu widzenia prawa, dzięki procedurom administracyjnym, organy państwowe mają lepsze narzędzia do ściągania należności. Na przykład szybciej mogą zajmować rachunki bankowe. Aczkolwiek  sam system wymiany informacji gospodarczej też jest bardzo dobrym do tego narzędziem.  Organy państwa korzystają z niego w przypadku dłużników alimentacyjnych - wyjaśnia Hildebrand.
W styczniu 2015 roku pobrano niemal 1 mln 350 tys. raportów.  Co dwunasty kontrahent  znajduje się w rejestrze BIG InfoMonitor.

Błażej Prośniewski, awi

/

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej