Będzie łatwiej komercjalizować wynalazki naukowe i innowacje

Polska gospodarka będzie jeszcze bardziej innowacyjna. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości podpisały we wtorek porozumienie o współpracy. Dzięki niej przedsiębiorcy i naukowcy oraz start-upy otrzymają spójną i komplementarną ofertę wsparcia swoich projektów.

2015-07-01, 13:19

Będzie łatwiej komercjalizować wynalazki naukowe i innowacje
W latach 2014-2020 PARP na wspieranie innowacji i badań przeznaczy ok. 3.7 mld euro, a NCBiR ponad 5 mld euro. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

O podpisanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości porozumieniu mówiła w radiowej Jedynce, w Porannych rozmaitościach: prezes PARP Bożena Lublińska-Kasprzak /Kamil Piechowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

 - Chcemy w miarę możliwości formalno-prawnych ułatwiać przedsiębiorcom proces realizacji projektów: od pomysłu do wdrożenia. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju finansuje pewien etap tego procesu, my finansujemy dalsze etapy, czyli wdrożenie wyników badań. Chcemy, aby najlepsze projekty, które powstaną w NCBR, zostaną tam sfinansowane, miały możliwość kontynuacji, czyli finansowania wdrożeń - tłumaczy prezes PARP Bożena Lublińska-Kasprzak.

Profesjonalne doradztwo dla firm

Przedsiębiorcy będą mogli także liczyć na profesjonalne doradztwo.

- Chcemy też dołożyć do tego systemu pewien ważny element. To są działania o charakterze doradczym dla nowo powstających firm, ale i tych firm dojrzałych, które mają pomysły, chcą realizować przedsięwzięcia innowacyjne, a nie wiedzą bardzo często, jak się do tego zabrać i gdzie szukać wsparcia – mówi Bożena Lublińska-Kasprzak.

Korzyści dla firm, ale i gospodarki


Budżet samej tylko Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości do roku 2020 na różne działania w ramach porozumienia to 3,7 miliarda euro.

- Na doradztwo, poprzez finansowanie wyników badań, wdrożenia, inwestycje związane z wdrożeniem wyników badań w firmach czy finansowanie start-upów młodych technologicznych firm - wymienia prezes PARP. – Budżet Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na badania, na innowacyjność to ponad 5 mld zł. To są bardzo duże środki. Chcemy, żebyśmy mogli poprzez te pieniądze uzyskać jak najlepszy efekt dla polskich firm, ale i dla gospodarki – dodaje.

Korzystać z wielu instrumentów wsparcia można już od dziś. Zdaniem wielu ekspertów, dzięki porozumieniu polska gospodarka będzie jeszcze bardziej innowacyjna i po 2020 roku znajdzie się wśród liderów innowacji.

Kamil Piechowski, awi

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej