Młodzi Polacy rwą się do biznesu

Młodzi Polacy rwą się do biznesu, a jednocześnie ponad połowa obawia się porażki, np. bankructwa. To wnioski z badania przeprowadzonego przez Global Entrepreneurship Monitor. Z deklaracji wynika, że jeden na sześciu Polaków w wieku 18 - 64 lat zamierza założyć własny biznes w ciągu najbliższych trzech lat. Pod tym względem jesteśmy na piątym miejscu w Unii Europejskiej. Jednocześnie, tylko 31 proc. widzi warunki odpowiednie do wystartowania z własną działalnością. To pokłosie braku edukacji ekonomicznej - mówi Kamil Kempisty, dyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości przy Uniwersytecie Warszawskim.

2015-08-14, 12:42

Młodzi Polacy rwą się do biznesu
Coraz więcej starup-ów. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

O zakładaniu firm przez młode osoby, w Polskim Radiu 24, mówi Kamil Kempisty, dyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości przy Uniwersytecie Warszawskim. /Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

- Z naszych obserwacji wynika, że największym problemem jest brak doświadczenia, wśród młodych i starszych osób, na temat tego jak prowadzić własny biznes. Należało by zmienić jakiś program, aby tą przedsiębiorczość wdrażać w programy naukowe. Przykładowo na uczelniach wyższych, gdzie na wydziałach humanistycznych, czy nauk ścisłych, tej przedsiębiorczości tak naprawdę nie ma – mówi.

Inkubatory przedsiębiorczości dla młodych przedsiębiorców

Dla tych, którzy mają ten problem, a którzy chcieliby prowadzić własny biznes, dobrym miejscem na start są Inkubatory Przedsiębiorczości.

- W Akademickich Inkubatorach przedsiębiorczości pomagamy tym młodym osobom, które nie mają żadnego doświadczenia. Wspieramy ich, spotykamy się, mamy program mentorski, gdzie przedsiębiorcy, którzy mają bardzo duże doświadczenie, chętnie spotykają się z takimi osobami, aby ich wspierać i pomagać – tłumaczy.

Konkurs dla młodych naukowców

- W tym momencie organizujemy konkurs Hi-Tech Startup przy współpracy z Fundacją Kronenberga. Jest to program dla młodych naukowców, studentów, którzy chcą tworzyć innowacyjne projekty. Przez dwa miesiące, taki projekt będzie preinkubowany, będzie też środowisko laboratoryjne, gdzie będzie można stworzyć prototyp, a następnie, przy współpracy z doradcami biznesowymi, skomercjalizować go, sprzedać a nawet pozyskać dofinansowanie – dodaje.

REKLAMA

Od 2004 dzięki Akademickim Inkubatorom Przedsiębiorczości powstało na rynku już ponad 7000 firm.

Błażej Prośniewski, fko

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej