Przedsiębiorcy: podatek obrotowy to wzrost płac o 1/4
Zastąpienie podatku dochodowego dla firm obrotowym i opodatkowanie funduszu płac zamiast dochodów pracowników. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pokazał propozycje zmian w daninach dla państwa. Efekt? zdaniem związku, wzrost płac o jedną czwartą.
2015-10-05, 15:40
Posłuchaj
Główny ekonomista organizacji, Mariusz Pawlak postuluje wprowadzenie podatku od przychodów, zarówno dla prowadzących działalność gospodarczą, jak i korporacji. Taki podatek jest nieuchronny i niemożliwy do manipulowania. Stawka dla korporacji wyniosłaby 1,49 procent dla korporacji oraz 0,49 procent dla banków i instytucji finansowych. Pawlak mówi, że taka danina pozwoliłaby na zmniejszenie obciążeń pracy.
Opodatkować fundusz płac, a nie same płace
Ekspert proponuje też podatek od funduszu płac. Daninę pobierałby i odprowadzał przedsiębiorca. Według autora, stawka mogłaby wynieść około 25 procent. Zmianie towarzyszyłaby likwidacja składek do NFZ, ZUS czy Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Autor planu proponuje też uproszczenia w podatku VAT. Chodzi między innymi o zrównanie stawek czy likwidację zerowego VAT-u na eksportowane towaru. Według Związku Przedsiębiorców i Pracodawców zmiany można wprowadzać stopniowo, w ciągu kilku lat.
Twórca ustawy o VAT z 1993 roku krytykuje pomysły
Ekspert podatkowy, profesor Witold Modzelewski krytykuje plan uważa, że interes właścicieli firm nie jest najważniejszy. Jego zdaniem trzeba przeciwdziałać spadkowi dochodów państwa. Specjalista podatkowy przypomina, że straty w niektórych podatkach są większe od dochodów.
REKLAMA
Raport na temat wyzwań dla przyszłego rządu opublikował też ośrodek analiz ThinkTank. Ekspert Paweł Rabiej wyjaśnia, że jeden z kluczowych postulatów ekspertów jest uproszczenie systemu podatkowego. Jego zdaniem państwo chce nadmiernie kontrolować płatność danin. To jeden z pierwszych problemów, którym trzeba się zająć po wyborach.
Pod koniec września poprawę systemu podatkowego zaleciła Polsce Komisja Europejska. Na terenie całej Unii Europejskiej około 15 procent potencjalnych dochodów z VAT-u jest traconych w wyniku unikania płacenia podatków, bankructwa czy niewypłacalności finansowej przedsiębiorstw. W Polsce to ponad 26,5 procent.
Podatki są jednym z głównych tematów tegorocznej wyborczej kampanii do parlamentu. Zmiany w daninach i składkach zaproponowała Platforma Obywatelska. Ujednolicenie stawek podatkowych do 16 procent postuluje Nowoczesna Ryszarda Petru.
IAR, fko
REKLAMA
REKLAMA