Innowacje: dlaczego polska firma boi się prawa?

Prawo, jak i same urzędy, nie są dopasowane do przedsiębiorców prowadzących innowacyjną działalność, mówiono m. in. na konferencji Innowacyjna Europa, która odbyła się w Gdańsku.

2015-10-27, 20:57

Innowacje: dlaczego polska firma boi się prawa?
Innowacje są jak piękne kobiety. Trzeba o nie dbać. Foto: Pixabay

Posłuchaj

Dlaczego w Polsce innowacje maja cały czas pod górkę, mówią w radiowej Jedynce: Krzysztof Wojdyło z kancelarii Wardyński i wspólnicy oraz Jadwiga Emilewicz, radna sejmiku województwa małopolskiego./Kamil Piechowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Według Krzysztofa Wojdyło z kancelarii Wardyński i wspólnicy, należy tworzyć odpowiednie normy prawne na szczeblu europejskim.

Polski przedsiębiorca boi się polskiego prawa

̶  Z perspektywy przedsiębiorcy, sytuacja w której on musi sprawdzać czy jego usługa jest zgodna z prawem jest koszmarem, gdyż, jak mówi ekspert, zajmuje mu to mnóstwo czasu i pieniędzy.

̶  Jeśli w ramach Unii Europejskiej przedsiębiorca ma ten komfort, że stoi za nim jednolita regulacja, to łatwo sobie wyobrazić, jak duże mogą być oszczędności po jego stronie - podkreśla.

Bojaźliwe podejście urzędników

Ale nie należy zapominać o zmianach na poziomie państwowym. Według Jadwigi Emilewicz, radnej sejmiku województwa małopolskiego, aby ułatwić życie przedsiębiorcom trzeba zmienić podejście organów państwa.

REKLAMA

̶  Administracja musi wyjść zza swojego biurka, rozglądać po rzeczywistości społecznej i gospodarczej i się z nimi zmierzać – mówi Jadwiga Emilewicz.

Jak podkreśla, nie możemy słyszeć odpowiedzi, że się nie da, bo zabraniają nam tego przepisy.

Poza tym, według ekspertki, w Polsce trzeba też bardziej wspomóc finansowo pozyskujących patenty.

Do europejskiego urzędu patentowego rocznie z Polski wpływa tylko pół procent wszystkich patentów.

REKLAMA

Kamil Piechowski, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej