Wydatki na badania i rozwój mogą okazać się opłacalną inwestycją dla firmy
Bez inwestycji w badania i rozwój Polsce nie uda się dogonić krajów wysokorozwiniętych. Innowacyjne firmy mogą liczyć na wsparcie, a inwestycje w badania i rozwój, jak pokazują badania, stosunkowo szybko im się zwracają.
2015-10-29, 11:33
Posłuchaj
- Na badania i rozwój Polska wydaje coraz więcej, ale wciąż jesteśmy pod tym względem na szarym końcu wśród innych krajów. Jest to wciąż bardzo mało – podkreśla Beata Cichocka-Tylman, ekspertka firmy PwC.
Część firm może liczyć na wsparcie…
W niektórych branżach innowacyjne firmy mogą liczyć na wsparcie państwa, w innych muszą liczyć tylko na siebie.
- Niektóre branże muszą cały czas rozwijać nowe produkty i sposób funkcjonowania na rynku firm z tych branż jest od tego zależy. To np. firmy kosmetyczne, informatyczne czy produkujące gry komputerowe. One muszą wydawać pieniądze na badania i rozwój i finansują je zazwyczaj ze środków własnych, bo to jest ich przychód produktowy. Coraz więcej dotacji jest dostępnych zarówno dla małych, jak i dużych firm i rzeczywiście polscy przedsiębiorcy z nich korzystają. Tam jest jednak bardzo duża konkurencja. Z jednej strony mamy projekty, które się do tych dotacji nadają i mogą stanąć do konkursu. Z drugiej strony są te prace badawcze, które wcale nie wpisują się w jakiś projekt, kryteria oceny – mówi gość radiowej Jedynki.
… inne muszą liczyć na siebie
Koszty, jakie firmy muszą ponosić na prace badawczo-rozwojowe, są bardzo różne.
REKLAMA
- Czasami to może być kilkadziesiąt tysięcy złotych, a czasami są to setki milionów złotych. Przede wszystkim zależy to od specyfiki badań – zaznacza Beata Cichocka-Tylman.
Inwestycje w badania i rozwój opłacają się
Jak podkreśla ekspertka, warto jednak inwestować w badania i rozwój.
- Jak wynika z ubiegłorocznego badania, które przeprowadziliśmy razem z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, jest to całkiem opłacalna inwestycja. Ankietowane firmy odpowiedziały, że te inwestycje całkiem szybko się im zwróciły. Średnio wyszło, że zwrot z tej inwestycji jest już po 2,5 roku. Zwroty są oczywiście różne i zależą od branży. Większość ankietowanych oczekuje stopy zwrotu powyżej 10 proc. – wyjaśniała Beata Cichocka-Tylman.
Ułatwić podejmowanie działalności innowacyjnej ma nowe prawo, które wejdzie w życie w styczniu 2016 roku. Przewiduje ono mi.in. nowe ulgi finansowe na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej.
REKLAMA
Kamil Piechowski, awi
REKLAMA