Startup Summit. Jak pomysł rozwinąć w międzynarodową korporację?

2015-12-03, 16:32

Startup Summit. Jak pomysł rozwinąć w międzynarodową korporację?
Stworzenie innowacyjnej firmy nie jest łatwe. Foto: Glow Images/East News

Większość tak zwanych innowacyjnych firm bankrutuje, ale te, które przetrwają, mogą stać się międzynarodowymi korporacjami. Ci, którym się udało dzielą się swoim doświadczeniem z tymi, którzy są na początku drogi. Na Stadionie Narodowym w Warszawie rozpoczął się Startup Summit.

Posłuchaj

Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lubińska-Kasprzak: młodzi biznesmeni najczęściej szukają finansowania dla swoich pomysłów (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Bożena Lubińska-Kasprzak podkreśla, że młodzi biznesmeni najczęściej szukają finansowania dla swoich pomysłów. Według rozmówczyni Polskiego Radia w najbliższych latach nie zabraknie finansowania dla młodych, innowacyjnych firm. Rozwija się także rynek komercyjnego finansowania tak zwanych startupów.

Bożena Lubińska-Kasprzak dodała, że wyzwaniem dla młodych przedsiębiorców jest także zdobycie nowych kontaktów i wymiana doświadczenia.

Najczęściej popełniane na początku błędy

Stworzenie tak zwanej innowacyjnej firmy nie jest łatwe. Przedsiębiorca, Radosław Tadajewski, wymienia najczęściej popełniane na początku błędy. Właściciele startupów najczęściej są zbyt optymistyczni. Przeszacowują zyski i niedoszacowują kosztów.

Ich problemem jest też zbyt duży nacisk na technologię i rozwój swojego produktu, a nie na jego sprzedaż. Przejście od pomysłu do pozyskania pierwszego klienta, zdaniem przedsiębiorcy, jest trudne.

PARP będzie wspierać rozwój start-upów

Bożena Lublińska-Kasprzak powiedziała również, że PARP ogłosiła już harmonogram konkursów, realizowanych w przyszłym roku, a w dużej mierze skierowanych na rozwój startupów. Na konkursy wyasygnowano ok. 3 mld zł.

- Są to działania w dużej części przeznaczone dla startupów, na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w działalności biznesowej - zaznaczyła Lublińska-Kasprzak. Mają na celu - jak tłumaczyła - wspieranie regionów, gdzie startupy rozwijają się słabiej, a także tworzenie w makroregionie warunków do ich powstawania i kształtowania ich globalnego potencjału.

Program "Platformy startowe dla nowych pomysłów"

Startup Summit to dwudniowe spotkanie organizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. W prelekcjach i warsztatach bierze udział około 800 osób.

Właśnie na "Startup Summit 2015" PARP zainaugurowała program "Platformy startowe dla nowych pomysłów". - Mamy nadzieję, że nasze działania w perspektywie kilku lat przełożą się na kształtowanie nowoczesnego ekosystemu startupowego w Polsce Wschodniej, a tym samym na wymierne efekty biznesowe - zaznaczyła prezes agencji.

Działania finansowane są z programu operacyjnego Polska Wschodnia.

Lublińska-Kasprzak tłumaczyła, że platformy startupowe we wschodniej Polsce "będą miały za zadanie właśnie pomagać wykluwaniu się, inkubowaniu pomysłów i przetwarzaniu pomysłów młodych ludzi" na konkretne przedsięwzięcia. - Z jednej strony będziemy wspierać te obszary, gdzie rynek startupowy jest relatywnie słabiej rozwinięty, z drugiej - chcemy wykorzystać infrastrukturę otoczenia biznesu, ale też twardą infrastrukturę, którą w ostatnich latach z programu Polska Wschodnia finansowaliśmy - mówiła.

Dodała, że rozwój startupów już wspierają tzw. inkubatory przedsiębiorczości oraz parki technologiczne. Przypomniała, że PARP już od wielu lat finansuje też instytucje, które pomagają startupom. - Współpracujemy z instytucjami, funduszami tzw. seedowymi, funduszami venture-capital, aniołami biznesu - mówiła.

IAR/PAP, awi

Polecane

Wróć do strony głównej