Niemcy inwestują w Polsce, a Polacy w Niemczech
Gdy Mercedes inwestuje w Polsce, w naszym kraju rozpoczyna działalność przedstawicielstwo Nadrenii Północnej-Westfalii, szukających polskich inwestorów w tym landzie.
2016-05-04, 17:52
Posłuchaj
- Inwestycja o wartości co najmniej 500 milionów euro, dająca kilkaset miejsc pracy to bardzo dobra wiadomość - mówiła w PR24 Katarzyna Sokołowska, dyrektor przedstawicielstwa Agencji Inwestycji i Promocji kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia w Polsce.
Jak podkreśla, to liczący się na świecie koncern, globalny gracz, który jak widział uznał fachowość polskiej kadry, stabilność rynku oraz wszystkie okoliczności sprzyjające prowadzeniu działalności gospodarczej.
Niemcy inwestują nad Wisłą, Polacy – w Niemczech
̶ Myślę, że inwestycje, które wchodzą do Polski i z niej wychodzą do innych krajów, to są dwa kierunki, które muszą się uzupełniać i stanowią o potencjale, który dostrzegamy w Nadrenii Północnej-Westfalii, mówi ekspertka.
W Polsce rozpoczyna działalność przedstawicielstwo Nadrenii Północnej-Westfalii
Bo właśnie największy pod względem liczby mieszkańców niemiecki land - Nadrenia Północna-Westfalia - otworzył w Polsce swoje pierwsze w Unii Europejskiej przedstawicielstwo, i zaprasza polskie firmy do inwestowania.
REKLAMA
Przedsiębiorcy z Polski mogą liczyć na wsparcie przy wyborze, zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej na terenie tego niemieckiego landu.
Niemcy dostrzegają potencjał polskich inwestorów
Warto dodać, że Niemcy są dla polskich firm rynkiem pierwszego wyboru w zakresie inwestycji.
Ponadto, jak mówi ekspertka, Polska postrzegana jest od jakiegoś czasu jako kraj potencjalnych inwestorów.
̶ W 2010 r. Polska weszła do dziesiątki liczących się partnerów Nadrenii Północnej-Westfalii, teraz zajmujemy ósme miejsce, przed Rosją, Turcją i Ukrainą – podkreśla ekspertka.
REKLAMA
̶ W przypadku tego landu mamy do czynienia z ogromnym rynkiem gwarantującym zbyt towarów i zasobne kieszenie konsumentów – mówi Katarzyna Sokołowska.
Polskie firmy w Nadrenii Północnej-Westfalii
Dzisiaj na terenie Nadrenii Północnej-Westfalii działa już ponad 300 firm z polskim kapitałem.
A z badań Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej wynika, że zdecydowana większość (96 proc.) polskich przedsiębiorców prowadzących działalność za Odrą ponowiłaby wybór Niemiec jako lokalizacji dla inwestycji.
Zalety niemieckiego rynku
Głównym motywem ekspansji polskich firm w Niemczech jest właśnie uzyskanie dostępu do nowych rynków i klientów.
REKLAMA
Polskie firmy w Niemczech doceniają też jakość infrastruktury, dyscyplinę płatniczą w biznesie i przewidywalność polityki gospodarczej. Największym minusem niemieckiego rynku są koszty pracy.
Sylwia Zadrożna, jk
REKLAMA