NBP: firmy nadal w dobrej kondycji, choć optymizm nieco słabnie
W II kwartale 2016 roku przedsiębiorstwa pozostawały w dobrej kondycji mimo niewielkiego spadku optymizmu. Firmy liczą się z możliwością pogorszenia koniunktury w najbliższych miesiącach - wynika z raportu NBP.
2016-07-18, 11:40
Narodowy Bank Polski opublikował w poniedziałek cokwartalną informację o kondycji sektora przedsiębiorstw. Raport pokazuje, informuje w komunikacie NBP, jak same przedsiębiorstwa oceniają swoją kondycję i koniunkturę w II kwartale 2016 r., a także prezentuje prognozy na III kwartał 2016 r.
"Zdaniem ankietowanych firm w II kwartale 2016 r. ich kondycja była dobra, chociaż nieco poniżej odczytów z poprzedniego badania. Firmy liczą się z pogorszeniem koniunktury w najbliższych miesiącach – istnieją jednak przesłanki, że spowolnienie będzie miało charakter przejściowy. Zmniejszyła się grupa przedsiębiorstw, które za barierę rozwoju uznają deflację, względnie naciski na obniżenie cen" - donosi NBP w komunikacie.
"Koniunktura w sektorze przedsiębiorstw może się osłabić"
NBP dodaje zarazem, że "koniunktura w sektorze przedsiębiorstw może się osłabić", a "świadczą o tym spadki prognoz popytu ogółem, zamówień oraz produkcji, które kształtują się poniżej długookresowej średniej".
Jeśli chodzi o szczegółowe wskaźniki, prognozy zatrudnienia na III kwartał 2016 r. są "zbliżone do prognoz z poprzedniego kwartału i świadczą również o optymistycznych pespektywach sprzedaży". "Plany dalszego zwiększenia liczby etatów ma obecnie 15 proc. firm (spadek - około 5 proc.), i tylko w latach 2007-2008 odsetek ten kształtował się na wyższym poziomie. Wzrost zatrudnienia przewiduje większość sektorów gospodarki – nawet te, które niepewność swojej przyszłej sytuacji ekonomicznej oceniają jako wysoką" - stwierdza NBP.
Firmy planują podwyżki
Zwiększyła się nieco, dodaje bank centralny, planowana średnia wysokość podwyżek wynagrodzeń - przedsiębiorstwa, które planują zwiększyć płace, podniosą je w III kw. 2016 r. o średnio 5,4 proc., zaś przeciętna płaca zatrudnionego w nich pracownika wzrośnie nieco mniej niż w poprzednim kwartale tj. o 3,4 proc. (dane ważone zatrudnieniem), co oznacza, że wynagrodzenia będą bardziej rosnąć w mniejszych przedsiębiorstwach.
"Większość podwyżek płac będzie jednak nadal umiarkowana co do skali – relatywnie wysokie podwyżki płac (wyższe niż 10 proc.) planowane są nadal rzadko (w 2,6 proc. przedsiębiorstw, tj. w co piątej firmie podnoszącej wynagrodzenia) - donosi NBP.
W przeprowadzonym w czerwcu 2016 r. badaniu ankietowym udział wzięło 1868 podmiotów wybranych z całego kraju - informuje bank centralny.
PAP, awi