Rząd da ulgi innowacyjnym firmom. Ale co z kapitałem?
Zachęty podatkowe, ułatwienia proceduralne obejmujące instytuty badawcze i naukowe, regulacje dotyczące finansowania komercjalizacji wyników badań, przewiduje przyjęty we wtorek przez rząd projekt tzw. małej ustawy o innowacyjności.
2016-08-17, 22:21
Posłuchaj
Jak mówi Bartek Gola z Fundacji Startup Poland i Speedup Group, zmiany idą w dobrym kierunku.
Na zmianach skorzystają uczelnie i naukowcy
Przypomina, że innowacyjność zawsze obejmuje trójkąt – wyższe uczelnie, przedsiębiorców i kapitał.
Jak ocenia, proponowana ustawa idzie w bardzo dobrym kierunku jeśli idzie o wyższe uczelnie.
̶ Aport, który wnoszą naukowcy do spółek kapitałowych nie będzie opodatkowany. Dotychczas było tak, że naukowiec od razu musiał za objęte udziały płacić podatek. I to zostało zmienione – mówi Bartek Gola.
To spora zmiana, która pomoże skuteczniej wspierać naukowców, którzy chcą rozwijać swoje pomysły poza uczelniami w ramach startupów. Skorzystają też przedsiębiorcy, którzy zyskują ulgi na działalność badawczo-rozwojową.
Sporo ułatwień dla przedsiębiorców
Jak wylicza, ustawa proponuje sporo ułatwień dotyczących zwiększania katalogu kosztów, które można odliczać w czasie badań wdrożeniowych
̶ Z drugiej strony firmy, które nie mają jeszcze przychodu mogą wystąpić o zwrot tych kosztów, a ponadto okres rozliczania jest dłuższy – mówi gość PR24.
Jak mówi Bartek Gola, aby firmy innowacyjne rozwijały się w Polsce, potrzebny jest jeszcze kapitał i wsparcie inwestorów.
REKLAMA
Problem z kapitałem
Tymczasem, jak mówi Gola, właśnie tego brakuje w nowych rozwiązaniach.
Podkreśla, że na całym świecie innowacje są finansowane przez inwestorów wyspecjalizowanych, czyli przez fundusze venture capital albo fundusze wysokiego ryzyka, które świadomie inwestują na bardzo wczesnym etapie, zarabiając na spółkach którym uda się osiągnąć sukces.
̶ Tymczasem w Polsce inwestowanie w ramach venture capital jest obarczone podwójnym opodatkowaniem. Najpierw opodatkowany jest zysk spółki, a potem inwestor musi opodatkować swoje dochody z tytułu ewentualnej dywidendy. Jeśli porównany to z inwestycją na giełdzie czy w nieruchomości, to tam płacimy tylko jeden podatek – mówi gość PR24.
Dlatego, podkreśla, musimy zachęcić inwestorów prywatnych aby oni inwestowali nadwyżki swojego kapitału w innowacje.
Jak podkreśla też gość Polskiego Radia 24, nie ma innowacji, która gwarantuje sukces, dlatego tak ważne są też elementy kapitału społecznego, czyli zaufanie.
Elżbieta Szczerbak, jk
REKLAMA
REKLAMA