Jakie korzyści z obniżenia gazów cieplarnianych?

Transformacja gospodarki w kierunku niskoemisyjnym to jedno z najpoważniejszych wyzwań gospodarczych i środowiskowych stojących przed Polską, jako kraju członkowskiego Unii Europejskiej.

2016-10-24, 20:59

Jakie korzyści z obniżenia gazów cieplarnianych?
Musimy się kierować w kierunku paliw kopalnych używanych w nowej formie, czyli czystszych, np. do energetyki jądrowej.Foto: Pixabay

Posłuchaj

Dlaczego gospodarka niskoemisyjna, mimo, że początkowo kosztowna, w długim okresie wszystkim sie opłaca, o tym w Ekspresie Gospodarczym radiowej Jedynki. /Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Wyznaczone cele są dla Polski wielką szansą i motywacją do dalszego rozwoju nowych technologii, ale istnieje też szereg zagrożeń.

Do obniżania emisji gazów cieplarnianych dziś już nikogo nie trzeba przekonywać. Pojawia się jednak pytanie, jak to zrobić by nasza gospodarka stawała się przy tym bardziej konkurencyjna i innowacyjna.

Zdaniem Zbigniewa Kamieńskiego, eksperta Procesów Inwestycyjnych, trzeba widzieć korzyści i podejmować odpowiednie działania.

Korzyści w budownictwie

Jak podkreśla, możemy zdecydowanie bardziej ograniczyć emisję w budownictwie, i to jeśli chodzi o nowe budynki.

REKLAMA

̶  Analiza ekonomiczna pokazuje, że jest to rozwiązanie bardzo opłacalne dla inwestorów, przyszłych mieszkańców, a ponadto jest to innowacyjny impuls dla gospodarki – mówi gość radiowej Jedynki.

Obniżenie emisji to konieczność

Ale tych obszarów, na których należy się skupić jest znacznie więcej. Bo jak przekonuje Mateusz Kędzierski z Ministerstwa Energii, mamy tak duże potrzeby inwestycyjne i braki w energetyce, że trzeba podejmować wiele działań jednocześnie.

I daje przykład koniczności obniżenia emisyjności paliw kopalnych.

Trzeba zmierzać do czystszej energetyki

Jeszcze długo nie będziemy mogli od niech odejść, a to oznacza, że musimy się kierować w kierunku paliw kopalnych używanych w nowej formie, czyli czystszych,  np. do energetyki jądrowej – mówi ekspert.

REKLAMA

Małgorzata Mika-Bryska Dyrektor ds. Regulacji i Relacji Publicznych, w Veolia Energia Polska, zwraca jednak uwagę na szereg barier, które dość mocno rzutują na tempo tych przemian.

Prawo  musi wskazywać kierunek inwestycji związanych z niską emisją

Jak podkreśla, przedsiębiorcy, którzy widzą potrzebę ograniczania emisji, potrzebują jasno określonych ram legislacyjnych wskazujących, w jakim kierunku mogą inwestować, aby to było opłacalne.

̶  Trzeba też więcej włożyć wysiłku w budowę społeczeństwa świadomego, że zmniejszenie emisji jest po prostu koniecznością – mówi.

I korzyścią nie tylko dla samego środowiska, ale także Kowalskiego.

REKLAMA

Ten musi sobie uświadamiać, podkreśla, że nie należy na te procesy patrzeć i widzieć tylko wzrost kosztów w początkowym okresie, ale korzyści długookresowe. 

̶  Warto czasami zainwestować, aby później nie tylko mniej płacić, ale być również zdrowszym – mówi Małgorzata Mika-Bryska.

A jak wynika z badań, wskazywała na to również Najwyższa Izba Kontroli, transformacja w kierunku gospodarki niskoemisyjnej, jakość środowiska gleby wody powietrza, przekłada się wprost na stan naszego zdrowia.

Elżbieta Szczerbak, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej