PARP: bony na innowacje potrzebne szczególnie małym firmom
Bony na innowacje to atrakcyjny instrument z którego polscy przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają.
2016-11-26, 13:48
Posłuchaj
Pozwala on na wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań w firmie, a dedykowany jest małym i średnim przedsiębiorstwom. Do rozdysponowania jest blisko 62,5 mln zł.
O celach poddziałania bonu mówi Daniel Węgrzynek z Departamentu Usług Proinnowacyjnych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Bon innowacyjny potrzebny szczególnie małym firmom
Jak podkreśla, założeniem głównym jest stworzenie warunków sprzyjających zwiększeniu potencjału innowacyjnego w oparciu o współpracę gospodarki i nauki.
I dodaje, że współpraca ta jest konieczna, gdyż wymaga od przedsiębiorców zaangażowania dużych nakładów finansowych, posiadania zaplecza naukowo-technicznego, którego nie posiadają szczególnie mali przedsiębiorcy.
REKLAMA
Ważna jest w tym instrumencie współpraca nauki i biznesu.
Wsparcie tylko ze strony jednostki naukowej z siedzibą w Polsce
Jak wyjaśnia gość radiowej Jedynki, przedsiębiorca może otrzymać wsparcie w zakresie zakupu usługi od jednostki naukowej.
Podkreśla, że wykonawcą usługi może być tylko jednostka naukowa posiadająca siedzibę na terenie Polski, z kategorią naukową A plus, A lub B, czyli uznany poziom naukowy.
Refundacja od 70 do 80 proc. kosztów projektu
Przedsiębiorcy mogą liczyć na znaczne wsparcie.
REKLAMA
─ Koszt takiego bonu może wynosić od 60 do 400 tys. zł, przedsiębiorca może otrzymać refundację części kosztów kwalifikowanych projektu wynoszącą do 80 proc. w przypadku mikro i małych firm, i do 70 proc. w przypadku średniej firmy – mówi ekspert.
Obecnie trwa nabór wniosków. Można je składać do 30 stycznia 2017 roku - tylko drogą elektroniczną poprzez specjalny generator wniosków, który znaleźć można na stronie www.parp.gov.pl.
Dominik Olędzki, jk
REKLAMA