Zwycięzcy „Polskiego produktu przyszłości”

Znamy zwycięzców XIX edycji Konkursu Polski Produkt Przyszłości, organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

2016-11-30, 19:37

Zwycięzcy „Polskiego produktu przyszłości”
Konstruktorzy najszybszego na świecie procesora przemysłowego DQ80251 : Tomasz Krzyżak, Jacek Hanke i Piotr Kandora.Foto: Materiały prasowe

Posłuchaj

O zwycięzcach XIX edycji Konkursu Polski Produkt Przyszłości, organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki. /Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

To konkurs promujący innowacyjność, nowoczesność i postęp.

Dziś podczas uroczystej gali w Warszawie, autorzy najbardziej innowacyjnych polskich rozwiązań, przedsiębiorcy i naukowcy, odebrali statuetki.

Przez 19 lat PARP wyłoniła z rynku ponad 800 innowacyjnych projektów, z czego 49 otrzymało nagrody, a 98 wyróżnienia.

̶  Rozwiązania opatrzone znakiem Polski Produkt Przyszłości odnoszą liczne sukcesy także komercyjne -mówi Wojciech Sadowiec, główny specjalista  w departamencie analiz i strategii PARP.

REKLAMA

40 innowacyjnych projektów

Jak podkreśla, w tym roku do konkursu zgłoszono 40 projektów i każdy z nich miał pierwiastek innowacyjności.

Dzięki innowacyjnym produktom Polska może wyrwać się z pułapki średniego rozwoju

A to właśnie innowacyjność jest kluczem do konkurencyjnej gospodarki.

̶  Dlatego takie przedsięwzięcia jak Polski Produkt Przyszłości mają ogromne znaczenie dla gospodarki, byśmy wyrwali się z pułapki średniego rozwoju - mówił podczas uroczystości wicepremier minister finansów i rozwoju, Mateusz Morawiecki.

 Jak podkreślił, nagrodzone produkty możemy eksportować do każdego kraju na świecie, cieszy też to, że udaje się je komercjalizować.

Nagroda za 32-bitowy procesor

Nagrodę główną w kategorii przedsiębiorca otrzymała spółka Digital Core Design z Bytomia za projekt D32PRO - pierwszy polski komercyjny procesor 32-bitowy.

̶ To nowy innowacyjny system konfigurowalnego procesora - tłumaczy Jacek Hanke, prezes i współzałożyciel firmy.

Jak wyjaśnia, jego wyjątkowość polega na sposobnie konstrukcji.

REKLAMA

Polski procesor dobry na wszystko

̶  Przy tych samych parametrach ma większą moc obliczeniową, pobiera mniej energii – wymienia zalety polskiego rozwiązania.

I dodaje, że pierwsze licencje powędrowały za granicę. 

̶ A możliwości jego wykorzystania są olbrzymie, dodaje Jacek Hanke.
Mówi, że jego wykorzystanie jest możliwe w dowolnej dziedzinie życia – od motoryzacji, przez aparaturę medyczną, sprzęt gospodarstwa domowego po statki kosmiczne, samoloty, pociągi i telefony komórkowe.
 
Nagrodę główną w tegorocznej edycji konkursu Polski Produkt Przyszłości otrzymał również Przemysłowy Instytutu Maszyn Rolniczych z Poznania w kategorii: jednostka naukowa. Za urządzenie wielozadaniowe  doregeneracji kształtowania otwartych cieków wodnych.

A w kategorii  konsorcjum- jednostka naukowa -przedsiębiorca: Mostostal WArszawa, Promost Consulting Tomasz Siwowski Sp J. z Rzeszowa, Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej i Uczelniane Centrum Badawcze Politechniki Warszawskiej za projekt pt Most drogowy z kompozytów FRP.

Elżbieta Szczerbak, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej