Rząd planuje zaostrzenie przepisów karno-skarbowych, by walczyć z szarą strefą

Zaostrzenie przepisów karno-skarbowych, w tym wydłużenie okresów przedawnień przestępstw i wykroczeń skarbowych przewiduje planowana nowelizacja Kodeksu karnego skarbowego, której opracowaniem ma zająć się resort sprawiedliwości.

2017-01-11, 08:05

Rząd planuje zaostrzenie przepisów karno-skarbowych, by walczyć z szarą strefą
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Glow Images/East News

Idącą w tym kierunku zmianę zapowiedziano w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

W informacji o przyczynach i potrzebie wprowadzenia rozwiązań planowanych w projekcie wyjaśniono, że zmiana zawiera szereg kompleksowych rozwiązań systemowych zmierzających do sprawniejszego przeciwdziałania i zwalczania przestępczości skarbowej, a w konsekwencji uszczelnienia systemu podatkowego i redukcji tzw. szarej strefy.

- Szacunki dotyczące szarej strefy w Polsce w latach 2010-2015 określają jej rozmiar na około 12-14 proc. PKB, z czego działalności nielegalnej odpowiada około 1 proc. PKB. Według danych NIK w latach 2013-2015 relacja dochodów podatkowych do PKB była niższa niż w latach 2005-2012. Wskazuje to na pogorszenie się skuteczności poboru podatków i małą skuteczność organów Państwa w eliminowaniu szarej strefy - napisano.

Dodano, że przestępczość karno-skarbowa powoduje najwyższe straty zarówno dla budżetu państwa (poprzez zmniejszenie wpływów, uzyskiwanie nienależnych zwrotów), jak również sektora prywatnego - poprzez bezpośrednie zmniejszenie dochodów oraz spadek konkurencyjności.

Zmiany utrudniające możliwości uniknięcia odpowiedzialności karnej

Poinformowano, że zaproponowane rozwiązania mają na celu redukcję szarej strefy, skupiając się głównie na wprowadzeniu zmian utrudniających możliwości uniknięcia odpowiedzialności karnej za przestępstwa i wykroczenia skarbowe. Zwrócono uwagę m.in. na planowane ograniczenie możliwości korzystania z instytucji czynnego żalu oraz złożenia korekty deklaracji podatkowej, wydłużenia okresów przedawnień przestępstw i wykroczeń skarbowych.

- Jednym z celów zmian jest zaostrzenie polityki karnej w zakresie odpowiedzialności karno-skarbowej poprzez obostrzenie odpowiedzialności karnej przy przestępstwach skarbowych skutkujących uszczupleniem należności podatkowych dużej wartości, wprowadzenie możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności karnej w niektórych przypadkach przygotowania do popełnienia przestępstw skarbowych, podniesienie najniższej liczby stawek dziennych możliwych do wymierzenia przy orzekaniu kary grzywny, jak również powiązanie stawek z minimalnym wynagrodzeniem oraz rozszerzenie możliwości przepadku przedmiotów pochodzących z przestępstwa - napisano.

Wprowadzenie nowych kategorii przestępstw

Przewidziano również wprowadzenie nowych kategorii przestępstw - m.in. paserstwa towarów pochodzących z nielegalnej produkcji, posiadania, przechowywania, przewożenia, przesyłania lub przenoszenia podrobionych lub przerobionych znaków akcyzy. Spenalizowane ma być utrudnianie czynności służbowych osobom uprawnionym do kontroli urządzeń i prowadzenia gier hazardowych.

PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej