Naruszenie prawa konkurencji: prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.

2017-06-05, 17:11

Naruszenie prawa konkurencji: prezydent podpisał ustawę
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: Pixabay.com

Ustawa jest dostosowaniem polskiego prawa do przepisów UE; reguluje zasady odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez naruszenie prawa konkurencji i określa zasady dochodzenia roszczeń z tego tytułu w postępowaniu cywilnym.

Zakłada, że każdy, kto poniósł szkodę wynikającą z naruszenia prawa konkurencji, będzie miał prawo do jej pełnego naprawienia. Miałoby ono dotyczyć poniesionych strat, a także potencjalnych korzyści wraz z odsetkami. Umożliwi polskim przedsiębiorcom dochodzenie roszczeń wobec przedsiębiorców zajmujących dominującą pozycję rynkową, np. dużych firm zagranicznych.

Wymierne korzyści przy dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych

Nowe przepisy dają też przedsiębiorcom wymierne korzyści przy dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych, związanych z naruszeniem konkurencji, dzięki wprowadzeniu domniemania, że naruszenie zasady konkurencji przez określony podmiot jest przez niego zawinione. Według obecnych przepisów, winę należy udowodnić na ogólnych zasadach, czyli musi to zrobić poszkodowany.

Z 3 do 5 lat wydłuży się termin przedawnienia roszczeń, przewiduje się też zawieszenie biegu przedawnienia na czas postępowania przed organem ochrony konkurencji.

Wniosek o wyjawienie środka dowodowego

Ustawa zakłada również nieznany w polskiej procedurze cywilnej rodzaj wniosku – o wyjawienie środka dowodowego. Poszkodowany będzie mógł złożyć do sądu wniosek o wyjawienie środka dowodowego przez podejrzanego o naruszenie zasady konkurencji lub inny podmiot (np. organ ochrony konkurencji), a takie wyjawienie będzie mogło zostać wymuszone. Wniosek o wyjawienie środka dowodowego będzie można jednak złożyć dopiero wraz z pozwem lub w toku postępowania, a nie np. przed wszczęciem postępowania.

W ustawie zawarta jest także m.in. definicja kartelu. "Obejmuje ona porozumienia i praktyki ograniczające konkurencję, przewidziane w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów, które zostały uzgodnione przez co najmniej dwóch przedsiębiorców, będących wobec siebie konkurentami, i które zmierzają do skoordynowania działań konkurencyjnych na rynku lub wpływania na istotne czynniki konkurencji" - głosi uzasadnienie ustawy.

W myśl ustawy powództwa na rzecz przedsiębiorców poszkodowanych przez naruszenie prawa konkurencji będą mogły wytaczać organizacje zrzeszające przedsiębiorców, które w swoich zadaniach statutowych mają ochronę rynku przed praktykami stanowiącymi naruszenie prawa konkurencji.

PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej