Wystartował Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach

W Katowicach rozpoczął się w środę Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw. To największe w Europie wydarzenie poświęcone sektorowi MSP.

2017-10-18, 13:28

Wystartował Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas inauguracji Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach . Foto: PAP/Andrzej Grygiel

W zainaugurowanym w środę w Katowicach VII Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw udział bierze wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Podczas konferencji prasowej poprzedzającej oficjalne otwarcie Kongresu Gowin zaznaczył, że choć jest konserwatystą, jest jeden typ rewolucji, która go cieszy – rewolucja technologiczna, która dokonuje się także w polskiej gospodarce, a sektor MSP odgrywa w niej coraz większą rolę.

Wicepremier podkreślił, że zadaniem rządu jest tworzenie transparentnych i przyjaznych reguł dla przedsiębiorców, ale też wspieranie sektorów, które mają największy potencjał rozwojowy - także poprzez przekazywanie konkretnych pieniędzy na innowacje. Wskazał, że każdego roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznacza ok. 5 mld zł na badania i rozwój, z czego 70 proc. trafia do małych i średnich firm.

- Ten sektor stał się niezwykle nowoczesny, staje się niezwykle innowacyjny – zdiagnozował. Jednocześnie w imieniu swoim i całego rządu dziękował przedsiębiorcom. - Jesteście naprawdę solą polskiej ziemi (…) Przedsiębiorcy to ludzie najcięższej pracy, którym Polska zawdzięcza największe sukcesy po 1989 roku – powiedział Gowin.

Kongres potrwa trzy dni. Odbywa się już po raz siódmy.

Co roku Kongres przyciąga do Katowic tysiące gości z całej Polski, Europy i z dalszych zakątków świata. Hasło siódmego Kongresu to "Uwolnić biznes!", które stanowi wielopłaszczyznowy postulat przedsiębiorców, wyrażający gotowość do zmiany prawa, postaw przedsiębiorczości, otwarcia się na nowe technologie oraz ekspansję zagraniczną.

Przedsiębiorcy: sektor MSP obawia się o swoją przyszłość w Europie

Obserwując Europę i znaczenie sektora małej i średniej przedsiębiorczości, można mieć obawy, czy ta grupa, jeżeli zostanie pozostawiona sama sobie, nie będzie ciążyła do ubogiej części społeczeństwa – ocenił szef Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach Tadeusz Donocik.

Donocik – jako inicjator i koordynator Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach – wystąpił podczas środowej inauguracji siódmej edycji tego trzydniowego spotkania świata biznesu, nauki oraz samorządu. Wskazując na kontekst tegorocznej edycji wydarzenia podkreślił, że Europa jest dziś niespokojna – także z perspektywy przedsiębiorców.

- W Europie dzieją się trochę niepokojące nas rzeczy. Ich pewnego rodzaju wyrazem zewnętrznym był Brexit. To jest też coraz częstsze odwoływanie się licznych polityków do populistycznych wartości, które nie mogą w dłuższej perspektywie sprostać potrzebom gospodarczym - diagnozował.

Podkreślił, że mimo zakończenia kryzysu gospodarczego, sektor MSP wciąż jeszcze nie do końca z niego wyszedł – w Europie, ale również w Polsce. Wyraźnie wciąż też widać podział świata na biednych i bogatych.

- Rozwój sektora małej i średniej przedsiębiorczości był, jest i pewnie będzie pewną metodą, ażeby wypełniać lukę pomiędzy tymi dwoma światami, czyli tworzyć średnią warstwę społeczną, która niweluje różnice, (…) co również jest metodą uwzględniającą elementy sprawiedliwości społecznej - podkreślił Donocik.

- Obecnie obserwując Europę i znaczenie sektora małej i średniej przedsiębiorczości czasami można mieć obawy, czy ta grupa – jeżeli zostanie pozostawiona sama sobie - nie będzie ciążyła do grupy ubogiej społeczeństwa - wskazał inicjator kongresu, wzywając jego uczestników do wspólnej refleksji, co należy robić, aby do takiej sytuacji nie doszło, aby sektor MSP odgrywał należną rolę.

Przypomniał, że sektor MSP odpowiada dziś w Europie za ponad 70 proc. miejsc pracy i ponad 60 proc. dochodu PKB. - W Polce jest jeszcze trochę słabiej, ale zmierzamy w dobrym kierunku. Co zrobić, by utrzymać ten kierunek? Stąd to zawołanie tegorocznego kongresu: +Jak uwolnić biznes+, to znaczy, co robić, ażeby rozwój MSP przyczynił się do rozwoju gospodarczego kraju i to w taki sposób, aby również ludziom żyło się lepiej - podkreślił.

Rozmowy o innowacjach

Sesje panelowe i warsztaty obejmują 10 bloków tematycznych. Przedsiębiorcy, naukowcy i samorządowcy będą rozmawiali między innymi o innowacyjności w zarządzaniu, prawie i podatkach, rynku pracy i edukacji czy finansowaniu małych i średnich przedsiębiorstw. W programie nie zabraknie również zagadnień z zakresu marketingu, firm rodzinnych czy czasu wolnego.

Spotkania dotyczące współpracy międzynarodowej

Ważnym punktem programu są spotkania dotyczące współpracy międzynarodowej. W tym roku uczestnicy i zaproszeni goście będą rozmawiać o roli Polski w budowaniu Nowego Jedwabnego Szlaku, a także o tym, jak europejskie małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły wykorzystać ten projekt. Uczelnie wyższe, instytuty naukowe i technoparki będą mogły porozmawiać o możliwości współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, a w ramach business mixera odbędzie się spotkanie z przedsiębiorcami stanu Nevada. Kongres będzie także okazją do nawiązania relacji biznesowych z firmami z Ukrainy, Białorusi, Niemiec i Belgii.

W ramach Kongresu odbędą się również: sesja Sejmiku Województwa Śląskiego z udziałem Rady Krajowej Izby Gospodarczej, posiedzenie Konwentu Burmistrzów i Wójtów Śląskiego Związku Gmin i Powiatów oraz posiedzenie Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych.

IAR/PAP, awi

Polecane

Wróć do strony głównej