Krajowa Administracja Skarbowa będzie mieć więcej uprawnień
Zwiększenie uprawnień Krajowej Administracji Skarbowej, m.in. poszerzenie o osoby fizyczne kręgu podmiotów, o których bank jest obowiązany udzielać KAS informacji - zakłada projekt nowelizacji ustawy o KAS, dostępny od czwartku na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego.
2018-08-02, 16:00
Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ustawy o KAS z 2016 roku został przekazany do konsultacji. Autorzy argumentują, że zwalczanie szarej strefy i wyłudzeń podatkowych wymaga wprowadzenia rozwiązań, które usprawnić wykonywanie zadań przez Krajową Administrację Skarbową.
W projekcie wprowadza się zmiany zarówno w zakresie realizacji zadań należących do Krajowej Administracji Skarbowej, jak i pragmatyki służbowej.
Jednym z celów projektu jest poprawa organizacji, zasad finansowania, a także doprecyzowanie i poszerzenie katalogu zadań KAS.
Rozszerzenie kręgu instytucji zobowiązanych do udzielania informacji KAS
Wśród tych ostatnich projekt proponuje "rozszerzenie katalogu podmiotów oraz instytucji obowiązanych do udostępniania organom KAS dokumentów oraz informacji (m.in. o Urząd Lotnictwa Cywilnego, Polską Grupę Lotniczą, Polskie Linie Kolejowe S.A., Żeglugę Śródlądową, Krajowy Rejestr Karny) oraz rozszerzenie przedmiotowe zakresu pozyskiwanych danych m.in. poprzez dopisanie do katalogu informacji, które mogą zbierać organy KAS, także informacji o zdarzeniach mających wpływ na powstanie lub wysokość niepodatkowych należności budżetowych".
REKLAMA
Banki będą udzielać informacji o osobach fizycznych
Elementem projektu jest także "poszerzenie o osoby fizyczne kręgu podmiotów, o których bank jest obowiązany udzielać informacji na pisemne żądanie Szefa KAS i naczelnika urzędu celno-skarbowego, wydane w związku z wszczętym postępowaniem przygotowawczym w sprawie o przestępstwa lub wykroczenia oraz przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe oraz przyznanie tego uprawnienia również naczelnikowi urzędu skarbowego".
W projekcie są zmiany, dotyczące "doprecyzowania i uzupełnienia przepisów trybu przeprowadzania kontroli celno-skarbowej, w tym również w zakresie kontroli posiadania oraz produkcji i obrotu automatami do gier hazardowych".
Dokument ma również usprawnić pracę KAS, m.in. przez "zapewnienie naczelnikowi urzędu celno-skarbowego wiedzy o złożonej przez kontrolowanego korekcie deklaracji" oraz "wprowadzenie regulacji, dotyczących ograniczenia możliwości skutecznego składania korekt deklaracji do okresu nieobjętego kontrolą".
Rozszerzenie definicji kontrahenta kontrolowanego
W proponowanych zmianach proponuje się też "poszerzenie definicji kontrahenta kontrolowanego m.in. o przewoźnika oraz wszystkie podmioty, prowadzące działalność gospodarczą w okresie objętym kontrolą celno-skarbową, uczestniczące w magazynowaniu, przepakowywaniu, przeładunku, przesyłaniu tego samego towaru, działające zarówno w imieniu dostawców, jak i nabywców, biorących udział pośrednio lub bezpośrednio w dostawie towaru". Definicja ta byłaby poszerzona także "o podmioty dokonujące płatności finansowych".
REKLAMA
Szef KAS będzie mieć uprawnienia do prowadzenia audytu krajowych środków publicznych.
PAP, NRG, kw
REKLAMA