Rezygnacja prezesa PGZ Jakuba Skiby. Pełniącym obowiązki został Witold Słowik

Zmiana na fotelu prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej - po rezygnacji Jakuba Skiby, pełniącym obowiązki szefa koncernu został Witold Słowik.

2018-09-21, 11:11

Rezygnacja prezesa PGZ Jakuba Skiby. Pełniącym obowiązki został Witold Słowik
w czwartek Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej spotkał się z Witoldem Słowikiem, który od 21 września będzie pełnił obowiązki prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W spotkaniu uczestniczył także dotychczasowy prezes Jakub Skiba, który złożył rezygnację z przyczyn osobistych.Foto: MON

Jak informuje na swojej stronie internetowej Ministerstwo Obrony Narodowej, w czwartek Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej spotkał się z Witoldem Słowikiem, który od 21 września będzie pełnił obowiązki prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W spotkaniu uczestniczył także dotychczasowy prezes Jakub Skiba, który złożył rezygnację z przyczyn osobistych.

PGZ informuje na swojej stronie internetowej o wszczęciu postepowania kwalifikacyjnego na stanowisko prezesa zarządu.

Witold Słowik – absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Krakowskiej Szkoły Managerów oraz podyplomowych studiów w zakresie zarządzania nieruchomościami na Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie.  W 2018 r. ukończył Program ARGO Top Public Executive - zagraniczny program kształcenia dla kadry zarządzającej w administracji publicznej organizowany przez IESE Business School oraz Krajową Szkołę Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.

W latach 2000-2002 pełnił funkcję dyrektora Oddziału Prumerica Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie S.A. W latach 1994-1999 pracował w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych S.A. (KDPW). Sprawował również funkcję przewodniczącego rad nadzorczych spółek: Centrum Giełdowe S.A., Kupieckie Domy Towarowe Sp. z o.o., Złote Tarasy Sp. z o.o.

REKLAMA

W latach 2002-2006, jako dyrektor Biura Strategii Rozwoju i Integracji Europejskiej (późniejszego Biura Funduszy Europejskich) w Urzędzie m.st. Warszawy, koordynował prace związane z pozyskaniem dla Warszawy łącznie przeszło 2 miliardów zł z funduszy unijnych.

Od września 2006 r. do października 2011 r. był prezesem zarządu Centrum Bankowo-Finansowego „Nowy Świat” S.A. w Warszawie.

Od 2013 r. sprawował funkcję pełnomocnika Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S. A. ds. budowy Centrum Wystawienniczo-Kongresowego województwa podkarpackiego w podrzeszowskiej Jasionce – projektu współfinansowanego ze środków Programu Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013.

18 stycznia 2018 r.  powołany na stanowisko Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Od 21 września p.o. będzie pełnił obowiązki prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej. 

REKLAMA

Oto oświadczenie Dalej Jakuba Skiby

Z dniem 21 września 2018 r. zdecydowałem się z powodów osobistych zrezygnować z funkcji prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej, napisał w komunikacie prezes koncernu.

W czasie mojej prezesury zainicjował działania zmierzające do poprawy sytuacji ekonomicznej spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej PGZ i dalszej konsolidacji sektora zbrojeniowego.

”Podjąłem się m.in. spraw związanych z niezbędnymi zmianami własnościowymi i reorganizacją organów zarządczych w podmiotach należących do Grupy. W czasie mojej kadencji został podpisany największy kontrakt zbrojeniowy w historii wolnej Polski, na dostawę systemu rakiet Patriot w ramach programu Wisła. Zawiera on także komponent offsetu dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Z nadzieją patrzę na perspektywę udziału polskiego przemysłu zbrojeniowego w programie Narew oraz w innych ambitnych projektach, które mają zapewnić nowoczesne uzbrojenie dla polskich sił zbrojnych.”

W lipcu Leonardo i PGZ podpisały list intencyjny określający zasady współpracy w ramach programu AW249 - najnowszego śmigłowca bojowego mającego zaspokoić zapotrzebowanie Wojska Polskiego na nowy śmigłowiec bojowy.

Z kolei podczas wrześniowych targów MSPO w Kielcach Boeing i PGZ zawarły porozumienie o partnerstwie otwierające możliwość realizacji projektów biznesowych związanych z platformą AH-64 Apache w ramach wsparcia programu pozyskania śmigłowca uderzeniowego KRUK. Boeing i Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. podpisały także protokół, określający obszary współpracy, które dają możliwości definiowania i realizacji projektów biznesowych dotyczących platform śmigłowcowych wyprodukowanych przez innych niż Boeing producentów poza Stanami Zjednoczonymi.

Kontynuujemy proces repolonizacji sektora lotniczego czego dobitnym przykładem jest zainicjowanie procesu przejęcia części rzeszowskiego przedsiębiorstwa należącego do spółek United Technologies Corp. i Pratt&Whitney Rzeszów S.A. Kilka miesięcy temu PGZ podpisała list intencyjny w sprawie transferu technologii na produkcję karabinków Beryl M762 do Nigerii. Nasza spółka bierze także udział w realizacji projektu Europejskiej Agencji Obrony (EDA) w ramach programu OCEAN 2020.

Produkty Grupy Kapitałowej PGZ są wysoko oceniane i nagradzane w trakcie krajowych i międzynarodowych targów sektora zbrojeniowego. Tegoroczny Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach okazał się dla nas dużym sukcesem, a grupa otrzymała wyróżnienie za organizację wystąpienia zbiorowego podczas kieleckich targów. Produkty naszych spółek otrzymały Defendery oraz nagrody Ministra Obrony Narodowej, Ministra Przedsiębiorczości i Technologii, Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej i najbardziej prestiżową nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Dziękuję w tym miejscu pracownikom za zaangażowanie i wspólną pracę dla dobra przemysłu zbrojeniowego i Polski.

„Pomimo tych działań sytuacja sektora zbrojeniowego pozostaje skomplikowana, czytamy w oświadczeniu. Zaniechania ostatnich dekad, nieudolne restrukturyzacje, inwestycje, nieprzemyślana reprywatyzacja oraz brak zrozumienia i właściwej uwagi poświęconej przemysłowi obronnemu ze strony poprzednich rządów wstrzymywały proces odbudowy tej gałęzi przemysłu. Jestem przekonany, że obecne działania rządu - Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz program modernizacji sił zbrojnych prowadzony przez Ministerstwo Obrony Narodowej stanowią właściwą odpowiedź na te wyzwania.

PAP, komunikat Polska Grupa Zbrojeniowa, komunikat MON, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej