Państwa UE przyjęły przepisy umożliwiającą obniżenie VAT na e-booki

Ministrowie finansów państw UE zatwierdzili we wtorek w Brukseli przepisy, które umożliwiają objęcie elektronicznych wydań książek i gazet obniżoną stawką podatku VAT. Jest to zakończenie trwającej od blisko dwóch lat procedury legislacyjnej.

2018-11-06, 16:55

Państwa UE przyjęły przepisy umożliwiającą obniżenie VAT na e-booki
zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock

Od teraz kraje członkowskie mogą stosować obniżone, nadzwyczajnie obniżone lub nawet zerowe stawki VAT także do e-publikacji. Obecnie są one opodatkowane stawką co najmniej 15 proc., bo traktowane są jako usługi elektroniczne.

Taki system powodował, że e-booki czy elektroniczne wydania gazet były wyżej opodatkowane niż wydania papierowe. W stosunku do publikacji fizycznych – książek, gazet i czasopism – państwa członkowskie mogą stosować obniżony VAT, który wynosi minimum 5 proc. Niektóre kraje dostały zgodę na nadzwyczajnie obniżony poniżej 5 proc. czy zerowy VAT.

Przyjęcie dyrektywy było możliwe dzięki zawartemu na początku października porozumieniu politycznemu w Radzie UE. Sprawa była pilna, bo państwa członkowskie musiały zmienić przepisy. Zobowiązywało je do tego orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE, który w 2015 r. uznał, że stosowanie obniżonej stawki VAT na elektroniczne książki i prasę, co wprowadziła Francja i Luksemburg, jest niezgodne z europejską dyrektywą o VAT.

Zdaniem sędziów e-booki i e-gazety to usługi dostarczane drogą elektroniczną, a dyrektywa obecnie wyklucza stosowanie niższych stawek dla takich usług. W wyroku z 2017 r. Trybunał stwierdził, że oferowanie książek w formie papierowej i elektronicznej jest do siebie bardzo podobne. Co za tym idzie, stosowanie różnego opodatkowania nie powinno mieć miejsca.

REKLAMA

KE tłumaczyła, że nie chodzi o to, by kogokolwiek zmuszać do zmiany systemu VAT, a jedynie o zapewnienie państwom członkowskim większej swobody. Nowelizacja nie wprowadza żadnego obowiązku dla państw członkowskich.

Nowe przepisy będą stosowane tymczasowo, do momentu wprowadzenia nowego, docelowego systemu VAT. Propozycję w tej sprawie przygotowała Komisja Europejska. Ma on dać państwom członkowskim większą swobodę w ustalaniu stawek VAT.

 PAP, kw 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej