KGHM zapowiada zapowiada większe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii
KGHM może w styczniu 2019 roku przedstawić pięcioletni plan finansowy, w którym znajdą się m.in. założenia dotyczące nakładów inwestycyjnych - poinformował prezes KGHM Marcin Chludziński. KGHM chce zwiększać udział energii ze źródeł własnych i OZE w zapotrzebowaniu spółki. Myśli m.in. o długofalowej współpracy na wyłączność z projektami OZE.
2018-12-20, 16:53
- W planie wieloletnim będą plany dotyczące CAPEX i EBITDA - powiedział prezes podczas czwartkowej konferencji prasowej. Dodał, że gdy zarząd KGHM będzie miał już gotowe wszystkie parametry, to wyjdzie na rynek z informacją w styczniu, ewentualnie w lutym.
KGHM chce zwiększać udział energii ze źródeł własnych i OZE w zapotrzebowaniu spółki. Myśli m.in. o długofalowej współpracy na wyłączność z projektami OZE.
Opublikowana właśnie strategia spółki zakłada, że do końca 2030 roku 50 proc. zapotrzebowania KGHM Polska Miedź na energię elektryczną ma pochodzić ze źródeł własnych oraz odnawialnych źródeł energii.
- To są projekty OZE, PV, wiatr, kogeneracja, źródła gazowe, z którymi możemy współpracować w sposób stały i otrzymywać od nich prąd, ale i inwestycje mniejszej skali w swoje źródła wytwarzania i zwiększania skali własnych źródeł - powiedział prezes Marcin Chludziński. - Tu chodzi nie tylko o koszt, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo działania - dodał prezes.
REKLAMA
KGHM jest największym konsumentem energii w Polsce. Roczne zużycie energii w spółce wynosi ok. 2,8 TWh. Produkuje energię, która zaspokaja ok. 25 - 30 proc. jej zapotrzebowania.
- Szukamy miksu energetycznego, który spowoduje, że połączymy źródła fotowoltaiczne, wiatrowe i parowo-gazowe w mniej więcej równych proporcjach. Nie mamy dogmatu, że to musi być nasza inwestycja. Szukamy projektów zewnętrznych, z którymi możemy współpracować na wyłączność, ale w sposób który daje nam kontrolę nad tą mocą i długofalową współpracę - powiedział prezes.
- Jesteśmy też otwarci na swoje inicjatywy. Mamy sporo możliwości związanych z funduszami zewnętrznymi, np. dotyczącymi źródeł PV. Zamierzamy sięgać po środki z funduszu ochrony środowiska. Nawet jeśli to będą nakłady capeksowe, choć to nie będzie główny nurt szukania energii, to będą też źródła przyjemniejsze niż finansowanie bankowe - dodał Marcin Chludziński.
PAP, kw
REKLAMA
REKLAMA