X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Prosta spółka akcyjna: wynalazcy i innowatorzy założą spółkę akcyjną już za złotówkę i w ciągu 24 godzin

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 12:16
Rząd przyjął projekt ustawy o prostej spółce akcyjnej. Dzięki niej do założenia nowej firmy technologicznej wystarczy przysłowiowa złotówka, a jej zarządzanie będzie prostsze i mniej kosztowne.
Audio
  • Rząd zajmie się nowelizacją Kodeksu spółek handlowych. Regulacja wprowadza tak zwaną prostą spółkę akcyjną. Rozwiązanie to, jak twierdzą rządzący, sprzyja innowacyjności i ułatwia działalność młodym technologicznym firmom./IAR/.
Założenie prostej spółki akcyjnej będzie tańsze a zarządzanie nią - łatwiejsze.
Założenie prostej spółki akcyjnej będzie tańsze a zarządzanie nią - łatwiejsze.Foto: pixabay

Dzięki rozwiązaniom przygotowanym przez MPiT, polscy innowacyjni przedsiębiorcy będą mogli łatwiej niż obecnie założyć spółkę i pozyskać kapitał. Projekt jest ostatnim rozwiązaniem z pakietu 100 zmian dla firm.

Resort przedsiębiorczości technologii chce, by nowe prawo zaczęło obowiązywać w pierwszym kwartale 2020 r.

Rozwiązanie to, jak twierdzą rządzący, sprzyja innowacyjności i ułatwia działalność młodym technologicznym firmom.

Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz mówiła w TVP Info, że regulacja powstawała z udziałem przedstawicieli ministerstwa sprawiedliwości oraz partnerów społecznych.

Prosta spółka akcyjna ma ułatwić działalność technologicznym firmom

Nowa forma działalności, jak powiedziała szefowa resortu, pojawi się obok obecnych już spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjnych. Celem nowej formy prawnej jest ułatwienie działalności wynalazcom czy właścicielom młodych technologicznych firm.

Nowa spółka pomoże start-upom

„Potencjał naszych startupów jest ogromny, chcemy pomóc im rozwinąć skrzydła, ułatwić funkcjonowanie i pozyskiwanie kapitału" - powiedziała, cytowana w komunikacie MPiT, szefowa tego resortu Jadwiga Emilewicz. Zaznaczyła, że jest to kolejne, przygotowane przez rząd, rozwiązanie, które ma wzmocnić rozwój startupów i przyczynić się do wzrostu innowacyjności naszej gospodarki. Przypomniała, że w tej roli sprawdziła się już ulga na B+R.\

Do tego dochodzą niskie podatki i ulgi

"Służyć tym celom ma też IP box, czyli 5-procentowy podatek od przychodów z wyników prac badawczo-rozwojowych oraz zwolnienie podatkowe dla alternatywnych spółek inwestycyjnych, które weszły w życie 1 stycznia" - mówiła.

Dodała, że wraz z ustawą o PSA, a także m.in. programem Start in Poland, rozwiązania te złożą się na całościowy pakiet, który sprawi, że Polska stanie się jeszcze bardziej atrakcyjna dla inwestorów i startupów.

Podkreśliła, że według CeoWorld, Polska już jest drugim najlepszym na świecie miejscem do inwestowania i prowadzenia biznesu oraz siódmym najbardziej przyjaznym startupom krajem w 2019 roku.

Kapitał początkowy będzie mógł wynieść 1 zł

Kapitał początkowy prostej spółki akcyjnej będzie mógł wynieść 1 złoty. System zarządzania, jak twierdzi Jadwiga Emilewicz, będzie uproszczony.

Taką spółkę z kapitałem założycielskim w wysokości 1 zł będzie można w ciągu 24 godzin założyć przez internet, bez konieczności zamrażania kapitału zakładowego, rozbudowanej struktury administracyjnej i procedur, które obowiązują w spółkach akcyjnych.

Rada dyrektorów zamiast zarządu i rady nadzorczej

Zamiast zarządu i rady nadzorczej w firmie będzie mogła działać rada dyrektorów.

Prosta spółka akcyjna to odpowiedź na postulaty środowisk startupowych, które wskazywały szereg problemów ograniczających ich rozwój, m.in. trudności w rozpoczynaniu działalności gospodarczej, pozyskiwaniu kapitału czy likwidacji spółki w razie niepowodzenia.

Spółka kapitałowa zbyt droga dla nowych firm

Dziś osoby rozpoczynające działalność w formie spółki kapitałowej mają do wyboru spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółkę akcyjną. Nie odpowiadają one jednak na potrzeby startupów. Aż 71 proc. założycieli startupów wybiera sp. z o.o. Nie robią tego jednak dlatego, że jest to forma dla nich odpowiednia.

"To raczej konsekwencja tego, że alternatywa, czyli spółka akcyjna jest i zbyt kosztowna, i skomplikowana w obsłudze" – tłumaczy wiceminister przedsiębiorczości i technologii Mariusz Haładyj. I dodał, że PSA łączy w jednej formie korzystne elementy spółki z o.o. oraz akcyjnej.

Podobne rozwiązania obowiązują już w Europie, Stanach Zjednoczonych

Jak dodaje minister, podobne spółki funkcjonują także w innych krajach Europy. Chodzi między innymi o Czechy, Wielką Brytanię czy Francję. Jadwiga Emilewicz liczy, że nowe przepisy zachęcą Polaków do zakładania spółek. Do tej pory, jak informuje szefowa resortu przedsiębiorczości, najczęstszą formą aktywności przedsiębiorców jest jednoosobowa działalność gospodarcza.

Przedstawiciele resortu podkreślają, że podobne elastyczne rozwiązania prawne doskonale sprawdzają się, m.in na Słowacji, we Francji, Stanach Zjednoczonych czy Izraelu. "Mamy nadzieję, że PSA pozwoli nam nie tylko zatrzymać rodzime startupy w Polsce, ale także konkurować regulacyjnie z innymi krajami" - powiedział wiceminister Haładyj.

W Polsce działa już 2,7 tys. firm technologicznych

Według Fundacji Startup Poland w 2016 r. działało w Polsce około 2,7 tys. podmiotów, w przypadku których przetwarzanie informacji i pochodne technologie stanowiły kluczowy element ich działalności. Rzeczywista liczba przedsięwzięć typu startup jest jednak znacznie wyższa. Potencjał startupów w 2023 r. to, zgodnie z prognozami firmy doradczej Deloitte, 2,2 mld zł wartości dodanej, ponad 50 tys. miejsc pracy i 757 mln zł przychodów dla gospodarstw domowych.

NRG, IAR, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska w czołówce najlepszych krajów do inwestowania i przyjaznych start-upom

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 17:41
Polska zajęła drugie miejsce w najnowszym rankingu "CEOWORLD Magazine", prezentującym 50 krajów najlepszych do inwestowania i prowadzenia biznesu. Jest także siódma wśród krajów najbardziej przyjaznym start-upom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie wynalazki mają pozostać w Polsce. Dzięki Prostej Spółce Akcyjnej

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 15:06
Rząd stawia na polskie start-upy. Rząd chce, aby proponowane przez nie innowacyjne rozwiązania czy produkty pozostawały w Polsce. Służyć temu ma prawo o Prostej Spółce Akcyjnej – pozwalające na pozyskanie kapitału i szybkie założenie innowacyjnego start-upu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości ma pomóc w cyfryzacji polskiego przemysłu

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 20:00
Sejm opowiedział się w czwartek za poprawkami Senatu do ustawy o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, która ma pomóc polskiej gospodarce w dostosowaniu się do wyzwań związanych z czwartą rewolucją przemysłową. Źródłem finansowania Fundacji mają być m.in. zbiórki publiczne.
rozwiń zwiń