X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Pokój dla studenta: żak już nie walczy o miejsce w akademiku. Wynajem mieszkania może być tańszy od akademika

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 14:22
Czasy, gdy początek roku akademickiego oznaczał ostrą walkę o miejsce w publicznym akademiku dla przyjezdnych studentów, już się skończyły. Jak wynika z raportu serwisu Domiporta.pl, od kilku lat coraz więcej pokoi w akademikach pozostaje pustych - mimo wyższych opłat, studenci wybierają wynajem pokoi na wolnym rynku.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Powodem może być wyrównywanie się cen – wynajęcie przez kilka osób trzypokojowego mieszkania może oznaczać niewiele większe opłaty (ponoszone od osoby) niż te za akademik.

W akademikach coraz więcej pustych pokoi

W raporcie czytamy, że od lat rośnie w akademikach liczba nieobsadzonych pokoi. W roku akademickim 2017/18 wykorzystanie pokoi w akademikach wyniosło niecałe 76 proc. I to pomimo tego, że publiczne akademiki wystarczają na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych niespełna 14 proc. studentów. 

Pod koniec 2018 roku w polskich uczelniach kształciło się 1,2 mln osób. I choć było to o 62 tys. mniej niż w poprzednim roku, to wciąż liczba studentów znacznie przekracza liczbę dostępnych miejsc w akademikach.


. .

Jeszcze w 2000 roku baza noclegowa dla studentów, w akademikach publicznych i prywatnych mogła pomieścić prawie 144 tys. studentów. W 2017 liczba miejsc w domach akademickich zmniejszyła się do zaledwie 96 tys. - czyli o 33 proc.

Co zniechęca do akademików

Jednym z powodów, jak wynika z raportu „Domy studenckie w Polsce”, przygotowanym przez Niezależne Zrzeszenie Studentów, jest wciąż niski standard akademików publicznych.

. .

- Gdy mowa o słabych warunkach bytowych, studenci mają na myśli niski standard sanitarny i kuchenny, słabą obsługę administracyjno-zarządczą oraz konieczność współdzielenia nie tylko przestrzeni mieszkalnej, ale także łazienek i kuchni - można przeczytać w raporcie.

Stąd coraz więcej studentów wybiera wynajem prywatnych mieszkań.

Za akademik trzeba zapłacić od 200 zł do 1000 zł od osoby

Cena, jaką przyjdzie zapłacić żakom za mieszkanie w domu akademickim zależy od wielu czynników - najważniejszym z nich jest liczba osób w współdzielonym pokoju.

. .

Według raportu „Rynek prywatnych akademików w Polsce – 2019", najdroższą opcją jest wybór pokoju jednoosobowego – w takim przypadku trzeba liczyć się z kosztem od 270 zł do nawet 1000 zł miesięcznie.

Wraz z liczbą współlokatorów, opłata za pojedyncze miejsce spada. W pokoju dwuosobowym średnia cena mieści się w przedziale od 200 zł do 800 zł, a w trzyosobowym – w przedziale od 200 zł do 350 zł za miesiąc.

Wynajęcie mieszkania niewiele droższe od osoby, niż w akademiku

Niewielka liczba miejsc w akademikach oraz ich niski standard coraz częściej skłaniają żaków do korzystania z innych możliwości, jakie oferuje rynek najmu. Z badania ankietowego przeprowadzonego przez serwis Domiporta.pl wynika, że w sumie aż 46% studentów wynajmuje mieszkanie lub pokój. Najbardziej popularne są mieszkania 2-pokojowe.

. .

Najdrożej jest oczywiście w największych polskich miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Gdańska – tam za najem 2-osobowego mieszkania trzeba zapłacić od 2200 zł do 3100 zł, mniej płacą studenci w mniejszych miastach – takich jak Olsztyn czy Kielce.  Tam wynajęcie dwuosobowego pokoju kosztuje 1200-1300 zł.

. .

To oznacza, że jedna osoba w Warszawie zapłaci niewiele ponad 1500 zł, a w mniejszym mieście – od 650 do 750 zł.

Domiporta.pl, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak