Ważne zmiany dla firm przy ewidencji odpadów. Za niespełnienie obowiązku grożą kary

O tej powinności nie wie prawdopodobnie połowa przedsiębiorców. Do Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach tzw. BDO wpisało się do tej pory 160 tysięcy firm, a według szacunków Ministerstwa Klimatu powinno to zrobić 300 tysięcy. Tymczasem za niedopełnienie obowiązku grozi kara nawet do miliona złotych.

2019-12-05, 09:28

Ważne zmiany dla firm przy ewidencji odpadów. Za niespełnienie obowiązku grożą kary
Zieloni: odchodzimy od jedynej metody, która ma jakiś walor proekologiczny.Foto: Africa Studio/ Shutterstock

Posłuchaj

Ważne zmiany dla firm przy ewidencji odpadów. Za niespełnienie obowiązku grożą kary (I.Kostyszyn/Jedynka)
+
Dodaj do playlisty

Magda Gosk z Ministerstwa Klimatu przypomina, że 1 stycznia 2020 roku wchodzi w życie obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów i sprawozdawczości w gospodarce opadami w sposób elektroniczny, poprzez bazę danych o odpadach. Jak dodaje, ma to uszczelnić system gospodarki odpadami. W praktyce oznacza to przeniesienie dotychczasowej dokumentacji do "cyfrowego świata", dzięki czemu każdy etap gospodarowania śmieciami będzie widoczny w sieci i śmieci przestaną ginąć.

Zmiana z papieru na cyfrę

Do bazy danych o odpadach powinni wpisać się przede wszystkim wytwórcy odpadów, przedsiębiorcy wprowadzający na rynek produkty w opakowaniach, ci, którzy transportują i przetwarzają odpady a więc wszyscy, którzy obecnie są zobowiązani do prowadzenia ewidencji odpadów.

- Tu nie ma nowych obowiązków. Ci wszyscy, którzy prowadzili do tej pory dokumentację w sposób papierowy, teraz będą musieli to robić w formie cyfrowej - tłumaczy Magda Gosk.

Kto się musi zgłosić do bazy?

Do bazy BDO nie muszą wpisywać się drobni przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność usługową i wytwarzają wyłącznie odpady komunalne. Muszą za to firmy, które wytwarzają w wyniku prowadzonej działalności inne odpady np. medyczne czy niebezpieczne - wyjaśnia rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Agnieszka Borowska. Przestrzega przy tym, że ci, którzy powinni wpisać się do BDO, a tego nie zrobili mogą zapłacić, horrendalne kary. Grzywna może wynieść od 5 tysięcy złotych aż do miliona złotych - ta największa kara jest jednak zarezerwowana dla największych "trucicieli". Mimo to o obowiązku powinny pamiętać także małe firmy, bo te kilka tysięcy złotych może być dotkliwe - podkreśla Agnieszka Borowska.

Z obowiązku wpisu do bazy danych o odpadach zwolnienie są rolnicy, którzy gospodarują na powierzchni poniżej 75 ha. Przedsiębiorcy mogą uzyskać informacje o obowiązkach rejestracji w BDO od marszałków województw.

PolskieRadio24.pl, Jedynka, I.Kostyszyn, md

Polecane

Wróć do strony głównej