Coraz lepsze wyniki gdańskich stoczni. Rośnie zatrudnienie i portfel zamówień

Przejęte w 2018 r. gdańskie spółki stoczniowe mają coraz lepsze wyniki – poinformowała Agencja Rozwoju Przemysłu. Stocznie zwiększają zatrudnienie i przyjmują zamówienia na budowę nowych statków.

2020-09-01, 12:03

Coraz lepsze wyniki gdańskich stoczni. Rośnie zatrudnienie i portfel zamówień
Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej. Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Agencja Rozwoju Przemysłu jako właściciel Stoczni Gdańsk i Stoczni Gdańskiej, dawniej: GSG Towers oraz Baltic Operator (wspólnie zwanych dalej: Grupa Stoczni Gdańsk) podkreśla długofalowy charakter procesu naprawczego tych zakładów. Ten ma przynieść efekty w postaci odzyskania rentowności w najbliższych 3-4 latach.

Stocznia gdańska.jpg

Powiązany Artykuł

Stocznia Gdańska - świadek wielkich wydarzeń historycznych

2 lata temu stocznie na skraju bankructwa

ARP przejęła spółki stoczniowe 19 lipca 2018 r. Agencja odkupiła od ukraińskiego właściciela 81,05 proc. akcji Stoczni Gdańsk i 50 proc. udziałów GSG Towers (obecnie Stoczni Gdańskiej) stając się 100 proc. właścicielem tych spółek.

Według Agencji sytuacja finansowa i operacyjna spółek w momencie zakupu była niezwykle trudna. Ze względu na niemal pusty portfel zamówień, nieefektywną strukturę zatrudnienia, przy znaczącym zadłużeniu spółek i problemach płynnościowych Stocznia Gdańsk mogła stanąć przed groźbą upadłości.

REKLAMA

- Lata zaniedbań odcisnęły swoje piętno na zakładach, które odkupiliśmy, ale plan naprawczy, który przygotowaliśmy, zakłada możliwość odzyskania rentowności. Proces naprawczy będzie miał długofalowy charakter, ale jeśli powiedzie się zgodnie z naszymi założeniami, przemysł stoczniowy w Gdańsku na powrót może stać się istotną częścią polskiej gospodarki morskiej - zaznaczył wiceprezes ARP Paweł Kolczyński.

Stocznie mają nowe zamówienia, zwiększają produkcję

ARP podała, że strategia i przyjęty biznesplan zakładały przede wszystkim odzyskanie wiarygodności wśród klientów oraz pozyskanie nowych zamówień.

Przez ostatnie 1,5 roku stocznia odnosi pierwsze sukcesy, o czym świadczą pozyskane kontrakty i wielkość portfela zamówień, który rok do roku (2018/2019) wzrósł ponad dwukrotnie i jest w 2020 roku większy o ponad 250 mln zł.

Z uwagi na powiększającą się skalę produkcji nastąpił wzrost liczby pracowników i współpracowników z ok. 560 na początku 2019 r. do ok. 750 na jego koniec.

REKLAMA

ARP stawia na odzyskiwanie potencjału produkcyjnego przejętych stoczni

Według Agencji sukcesywnie budowane są kompetencje w zakresie realizacji coraz bardziej złożonych projektów, jak również prace nad poprawą efektywności.

- Intensywnie pracujemy nad odzyskaniem potencjału produkcyjnego Grupy Stoczni Gdańsk w zakresie okrętownictwa. Naszym celem jest samodzielna budowa własnych jednostek pływających z pełnym wyposażeniem - dodał prezes ARP Cezariusz Lesisz.

Podkreślił, że proces restrukturyzacji przypada na niezwykle trudny okres na rynku zamówień dla przemysłu stoczniowego, spotęgowany jeszcze pandemią koronawirusa.

- Nie zmienia to jednak naszych planów na przyszłość spółek, których jesteśmy właścicielem - zapewnił prezes Lesisz.

REKLAMA

ARP jest jedyną na rynku spółką prawa handlowego z udziałem skarbu państwa, która wyspecjalizowała się w prowadzeniu trudnych procesów restrukturyzacji. Plan naprawczy, który jest konsekwentnie realizowany w Grupie Stoczni Gdańsk, ma przynieść efekty w perspektywie 3-4 lat.

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej