Otwarte dane wspierają gospodarkę. Polska chce być liderem wykorzystania ich potencjału

Wejście Polski do grupy europejskich liderów w zakresie jak najpełniejszego wykorzystania potencjału otwartych danych i poprawa jakości danych dostępnych na portalu dane.gov.pl – to cel rządowego programu na lata 2021-2027.

2020-10-13, 11:24

Otwarte dane wspierają gospodarkę. Polska chce być liderem wykorzystania ich potencjału
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay

Projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie Programu otwierania danych na lata 2021-2027 znalazł się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowanym na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zgodnie z planem, projekt ma zostać przyjęty przez rząd jeszcze w tym roku. To kontynuacja i rozszerzenie działań podejmowanych przez administrację rządową w ramach Programu otwierania danych publicznych na lata 2016-2020 r.

Powiązany Artykuł

komisja europejska free shutter 1200.jpg
Jesteśmy coraz bardziej konkurencyjni w sferze cyfrowej. Polska awansowała w rankingu DESI

Cele główne i cele szczegółowe

"W Polsce od lat podejmowane są inicjatywy sprzyjające otwieraniu i wykorzystywaniu danych. Strategiczny dokument – Program otwierania danych publicznych – utraci swoją moc w grudniu 2020 r.

REKLAMA

Z uwagi na konieczność zachowania ciągłości działań i kontynuowanie realizowanej polityki otwartości danych dostosowanej do rozwoju technologii informacyjno-komunikacyjnych zaistniała potrzeba opracowania niniejszego Programu Otwierania Danych na lata 2021-2027" – czytamy w projekcie.

Główny cel Programu składa się z trzech składowych:

-     zwiększanie podaży i poprawa jakości danych dostępnych na portalu dane.gov.pl dla każdego użytkownika w celu ponownego wykorzystywania,

-     stworzenie środowiska, w którym korzyści gospodarcze i społeczne wynikające z otwartych danych, są dostrzegane i przekładają się na budowę nowych usług, produktów, tworzenia modeli biznesowych i nowych miejsc pracy oraz wspierają podejmowanie decyzji strategicznych,

REKLAMA

-     wejście do grupy liderów w Europie w zakresie jak najpełniejszego wykorzystania potencjału otwartych danych.

Osiągnięciu założeń służą cele szczegółowe:

-     poprawa interoperacyjności i jakości danych,

-     wzrost wykorzystywania i wymiany danych,

REKLAMA

-     stymulowanie rynku ponownego wykorzystywania zasobów kultury i danych naukowych,

-     współpraca z krajowymi i międzynarodowymi interesariuszami danych,

-     podnoszenie wiedzy i umiejętności pracowników administracji publicznej w zakresie otwierania i zarządzania danymi oraz zwiększanie świadomości społecznej na temat potencjału otwartych danych.

Na otwartych danych skorzystają przedsiębiorcy, obywatele i administracja

Realizacji celów podporządkowano cały układ logiczny dokumentu, wskazując kierunki interwencji i konkretne działania na rzecz realizacji Programu.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

1 finanse kanchana_koyjaiShutterstock 1200.jpg
Eksperci: pandemia może pomóc w cyfryzacji usług publicznych, co przyniesie duże oszczędności

"Do realizacji założeń Programu zostały włączone wszystkie resorty, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów oraz Główny Urząd Statystyczny" – zaznaczono w opracowaniu.

Założono, że przeprowadzenie zaplanowanych działań wpłynie pozytywnie na działalność gospodarczą i społeczną kraju m.in. dzięki zapewnieniu łatwego i powszechnego dostępu do danych, które będą mogły być ponownie wykorzystywane do budowy innowacyjnych rozwiązań.

W efekcie realizacji Programu nastąpi wzrost podaży danych udostępnionych na portalu dane.gov.pl, gdzie w łatwy, szybki i bezpłatny sposób można będzie je pozyskać i ponownie wykorzystywać bez konieczności składania wniosku. Korzyści mają odczuć zarówno przedsiębiorcy, jak i obywatele.

REKLAMA

"Pozytywne efekty będą również odczuwalne dla samej administracji publicznej. Udostępnianie danych wpłynie na poprawę wymiany wiedzy i informacji pomiędzy jednostkami administracji oraz w kontaktach z obywatelami" – napisano, zaznaczając, że dodatkowo Polska umocni swoje miejsce w rankingach otwartości i dzięki wykorzystaniu swojego dużego potencjału stanie się jednym z liderów otwartości.

 

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej